×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 43 tys. prac w konkursie dot. bezpieczeństwa dzieci na wsi

Autor: PAP 17 czerwca 2021 09:43

Rekordowa liczba 43,2 tys. prac plastycznych dzieci wpłynęła do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na konkurs nt. bezpieczeństwa na wsi - podał resort rolnictwa. Edukacja na temat zagrożeń to doskonała profilaktyka - uważa minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Finałowa gala XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy" odbyła się w środę w resorcie rolnictwa. Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.

"Dzieci w rodzinach rolniczych uczone są szacunku do pracy, rodziny, przyrody. Często od najmłodszych lat pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach gospodarskich. Dlatego tak ważne są działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci na wsi. Edukacja na temat zagrożeń to doskonała profilaktyka. Dzieci jako bardzo surowi i wrażliwi obserwatorzy świata potrafią w sposób bardzo bezpośredni, szczery oddać to, co w tym świecie budzi w nich lęk. Od małego uczone ostrożności i respektu wobec świata i natury, potrafią bardzo trafnie ocenić i przedstawić za pomocą obrazu wszelkie zagrożenia, których są świadome" - mówił Puda podczas gali.

Tegoroczna edycja poświęcona była działaniom prewencyjnym KRUS na przestrzeni 30 lat. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 43 tys. 234 uczniów z 3744 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej konkursowe hasło.

Centralna Komisja Konkursowa wybrała najlepsze prace spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe. Zostały one nagrodzone. Dzieci dostały m.in. tablety i przybory do malowania.

"Oglądając tegoroczne prace konkursowe, po raz kolejny przekonałam się, że wiedza dzieci na temat tego, jak należy się zachowywać, czego unikać, w jaki sposób nie narazić się na zagrożenia związane z pracą i przebywaniem w gospodarstwie rolnym, jest naprawdę ogromna. Niezwykłe są też ich talenty oraz pomysły, które wykorzystały do zobrazowania przesłania konkursu. Prace plastyczne przemawiają do wyobraźni, w prosty i jasny sposób przestrzegają oraz informują, jak zachowywać się bezpiecznie" - podsumowała konkurs prezes KRUS Aleksandra Hadzik. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI