Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP). Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja lokalnej, tradycyjnej żywności.

"To także zachęta dla mieszkańców obszarów wiejskich do korzystania z rolniczego handlu detalicznego"- podkreślił wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Konkurs obejmuje sześć kategorii: produkty i przetwory mięsne oraz rybne, produkty mleczne, produkty pszczelarskie, przetwory owocowe, przetwory warzywne oraz oleje i octy.

"Oceniane będą produkty przygotowane z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Co najmniej 50 proc. użytych w procesie produkcji składników pochodzić musi z własnego gospodarstwa. W konkursie można zgłaszać zarówno produkty wytwarzane zgodnie ze starymi recepturami, ale również zupełnie nowe przetwory. Ważne jest, aby produkować je w sposób niemasowy" - podał urząd marszałkowski.

W każdej kategorii można zgłosić jeden produkt. W konkursie wystartować mogą osoby fizyczne, prowadzące działalność w formie rolniczego handlu detalicznego. Zgłoszenia można nadsyłać od 1 do 15 października.

Przygotowany produkt wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: Jednostka Regionalna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, z dopiskiem konkurs "Weki z Pomorskiej Spiżarni" lub dostarczyć osobiście do urzędu przy ul. Augustyńskiego 2.

Wyroby powinny być zawekowane lub zamknięte w odpowiednie opakowania. Muszą być też opisane, a termin przydatności do spożycia nie może być krótszy niż 10 dni od daty dostarczenia.

Lista laureatów zostanie opublikowana na stronie internetowej www.dprow.pomorskie.eu do 15 listopada. Jury w każdej kategorii przyzna trzy nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 3 tys. zł.

Konkurs "Weki z pomorskiej Spiżarni" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej PROW na lata 2014-2020.