Pomidor to owoc czy warzywo. Oto jest pytanie!

Autor: www.sadyogrody.pl 24 października 2021 09:07

Pomidor to owoc czy warzywo. Oto jest pytanie! Niezależnie od kwalifikacji pewnym jest, że pomidor jest pyszny, zdrowy i daje nieskończenie wiele możliwości wykorzystania w kuchni. / fot. shutterstock

Pomidor jest owocem czy warzywem? Znaleźliśmy przewrotną odpowiedź na to pytanie. Otóż według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jego owoc jest warzywem. 

Z punktu widzenia botaniki pomidor jest mięsistą jagodą, a więc niewątpliwie owocem. Z uwagi jednak na względnie niską zawartość cukru i charakter zastosowania kulinarnego powszechnie zalicza się go do warzyw. 

Pomidor jest owocem? 

Jak powszechnie wiadomo owoce powstają z kwiatów, zaś warzywa z jakiejś części rośliny, najczęściej z korzenia. Biorąc pod uwagę taki tok myślenia pomidor niewątpliwie jest owocem. 

Pomidor to warzywo?

Niemniej większość  konsumentów przy kategoryzacji owoców i warzyw bierze pod uwagę jego smak i przeznaczenie. W tym przypadku pomidor będzie zdecydowanie warzywem ponieważ zwykle jest on dodatkiem do posiłku. Rzadko zjadamy go w taki sposób jak jabłka, maliny czy truskawki. 

Jednak pomimo zabawnego konfliktu z kwalifikacją, pomidor jest pysznym i zdrowym warzywem, które daje nieskończenie wiele możliwości wykorzystania w kuchni.

Pomidor - to owoc czy warzywo?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI