×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomarańcze, bakalie, orzechy - co mogą jeść cukrzycy?

Autor: SadyOgrody.pl 22 grudnia 2022 13:34

Pomarańcze, bakalie, orzechy - co mogą jeść cukrzycy? Święta Bożego Narodzenia to czas wspólnego biesiadowania często przy suto zastawionym stole. Na jakie przekąski świąteczne i potrawy mogą sobie pozwolić diabetycy? / fot. shutterstock

Święta to czas spotkań i wspólnego biesiadowania. Diabetycy powinni w szczególny sposób zadbać o dietę w tym czasie aby cieszyć się dobrym samopoczuciem. Jakie przekąski świąteczne i potrawy są bezpieczne dla cukrzyków?

Święta Bożego Narodzenia to czas wspólnego biesiadowania często przy suto zastawionym stole. Na jakie przekąski świąteczne i potrawy mogą sobie pozwolić diabetycy? Które mają niski, a które wysoki indeks glikemiczny? Podpowiadamy!

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny to wskaźnik, który ma informować o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu wzrośnie poziom glukozy we krwi, po upływie 2-3 godzin po ich spożyciu. 

Jaki indeks glikemiczny jest dobry?

Produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50 określa się właśnie jako artykuły o niskim IG i to te produkty powinno się wybierać w codziennej diecie. Produkty, które posiadają indeks glikemiczny pomiędzy 55 a 70 to produkty ze średnim indeksem glikemicznym. Produkty z IG wyższym niż 70 to produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Produkty, które mają wysoką wartość tego indeksu, powodują gwałtowny wzrost glikemii po posiłku, a następnie szybki jej spadek. Utrudnia to utrzymanie prawidłowych wartości glukozy we krwi.

Pomarańcze i mandarynki - jaki mają indeks glikemiczny? 

Pomarańcze i mandarynki to w wielu domach nieodłączny element świąt. Mandarynki mają średnią ilość węglowodanów i niską wartość energetyczną. Ich indeks glikemiczny wynosi 30 (co oznacza, że jest niski). Podobnie jest w przypadku pomarańczy - mają umiarkowaną kaloryczność i niski indeks glikemiczny (42). 

Bakalie i orzechy - jaki mają indeks glikemiczny? 

Cukrzycy oraz osoby narażone na cukrzyce powinny spożywać orzechy bowiem mają  pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Regularne ich jedzenie zapobiega wystąpieniu problemów sercowo-naczyniowych. Orzechy są produktem o bardzo niskim indeksie glikemicznym. W zależności od rodzaju orzechów ich IG waha się pomiędzy 10 a 22. 

W przypadku bakalii trzeba zachować ostrożność przy ich spożywaniu bowiem wiele z nich ma wysoką zawartość cukrów prostych w przeliczeniu na 100 g. Są jednak bakalie, które mają niski indeks glikemiczny - suszone śliwki (29), suszone gruszki (29), jabłka suszone (43), morele suszone bez siarki (31). Te o wysokim indeksie glikemicznym to suszone daktyle (103), rodzynki (61). 

Grzyby - jaki mają indeks glikemiczny? 

Grzyby są produktem zalecanym w diecie osób chorych na cukrzyce. Mają niewielkie ilości węglowodanów oraz niski indeks glikemiczny. Ponadto charakteryzują się przeciwcukrzycowymi właściwościami. Indeks glikemiczny grzybów wynosi 10-15. Dla cukrzyków najlepsze będą grzyby grillowane, duszone i gotowane. 

Zupa grzybowa - czy diabetycy mogą ją jeść? 

Z racji tego, że grzyby są zalecane w diecie cukrzyków nie ma przeciwskazań do spożywania zupy grzybowej w wigilię. Dla diabetyków zupa grzybowa powinna być przygotowana na bulionie warzywnym i nie zabielana śmietaną. Jeśli lubimy zabielaną zupę lepiej będzie wybrać łyżkę jogurtu naturalnego. Do zupy najlepiej podać łyżkę pełnoziarnistego makaronu ugotowanego al dente. 

Czy cukrzycy mogą jeść wigilijny barszcz?

Jak informuje polskie stowarzyszenie diabetyków, barszcz czerwony jest niskokaloryczną potrawą, sam w sobie nie będzie bardzo hiperglikemiczny. Najlepiej jeśli będzie spożywany bez żadnych dodatków i ugotowany na czystym zakwasie, bez dodatku cukru. Diabetycy powinny zrezygnować z porcji uszek do barszczu a spożyć go na przykład jako dodatek do kilku sztuk pierogów.

Jeśli zaś mamy ochotę na dodatek uszek do barszczu, pamiętajmy, że są one bogate w węglowodany. Zjedzmy je zatem w symbolicznej ilości, biorąc pod uwagę, iż wiele jeszcze węglowodanowych dań przed nami. Ponadto, barszcz nie musi być zabielany. Jeśli jednak lubimy go zabielać, użyjmy zamiast śmietany jogurtu. 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI