×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie truskawki a importowane - jak je odróżnić?

Autor: www.sadyogrody.pl 17 maja 2022 14:57

Polskie truskawki a importowane - jak je odróżnić? Jak rozpoznać polską truskawkę od importowanej?/ fot. pixabay

Na rynkach hurtowych i w sklepach trwa sprzedaż truskawek. W tym roku duża jest dostępność truskawek zagranicznych, w związku z tym  nieuczciwi handlowcy oferują klientom zagraniczne owoce jako krajowe. Jak nie dać się oszukać?

Niestety na rynku nie brakuje nieuczciwych handlowców, którzy oferują zagraniczne truskawki pod szyldem 'polskie'. Z tym procederem branża mierzy się co roku. Plantatorzy dają wskazówki konsumentom, by ci mogli łatwo odróżnić polską truskawkę od tej sprowadzanej z zagranicy.

Jak rozpoznać polskie truskawki od importowanych?

Polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt.  Dojrzałe owoce są jasnoczerwone i błyszczące. Zapach truskawek jest najbardziej intensywny przy szypułce. Powinna być ona świeża, intensywnie zielona, i delikatnie odstawać od owocu. Jak podkreślają plantatorzy – szypułka zawsze prawdę powie!

Truskawki pochodzące z importu zwykle są bardziej podłużne. Owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado”. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i nie odstaje już od owocu. 

Polscy plantatorzy zbierają truskawkę dojrzałą, czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana musi być wcześniej, żeby wytrzymała podróż.

Truskawka od polskich plantatorów odbierana jest w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, po dobrym schłodzeniu. 

Importowane truskawki na polskim rynku

Jak już informowaliśmy, zagranicznej truskawki na polskim rynku jest w tym roku bardzo dużo. Ze względu na wojnę w Ukrainie, zamknął się rynek rosyjski i białoruski. Plantatorzy z innych krajów szukali alternatywnego rynku zbytu. Duża jest podaż truskawki greckiej. Jest ona wyjątkowo tania w tym roku, co jest  jedną z głównych przyczyn zaniżania cen pierwszych krajowych truskawek. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI