×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Policja apeluje do grzybiarzy o rozwagę podczas wypraw do lasu

Autor: PAP 08 września 2020 16:38

Policja apeluje do grzybiarzy o rozwagę podczas wypraw do lasu Policja apeluje o rozwagę podczas jesiennych wypraw do lasu/ fot. pixabay

Apelujemy, szczególnie do zbieraczy grzybów, o rozwagę podczas jesiennych wypraw do lasu. Największą uwagę należy zwracać na osoby w podeszłym wieku, które często tracą orientację – poinformował we wtorek rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak.

- Jesień to sezon wysypu grzybów w lesie, zatem miłośników grzybobrania nie brakuje. Starajmy się zrobić wszystko, aby seniorzy w miarę możliwości nigdy nie wybierali się samotnie, zabierali ze sobą naładowany telefon komórkowy i informowali, dokąd się wybierają. Idąc do lasu, ubierajmy się w wyraziste, jaskrawe kolory, a najlepiej zabierzmy ze sobą kamizelkę odblaskową - wskazał Szybiak.

Zdaniem policjanta, ze statystyk wynika, iż najczęściej w lesie gubią się starsze osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej.

- Sytuacja, kiedy starszą osobę zastaje w lesie zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia. W akcje poszukiwawcze angażowane są policjanci, strażacy, GOPR, a nawet leśnicy. Zazwyczaj kończą się one szczęśliwie, choć czasami poszukiwania trwają kilkanaście godzin. Policjanci wykorzystują wszystkie możliwe środki, w tym śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie - powiedział Roman Szybiak.

Policjant zaznaczył, że praca służb ratunkowych jest poważnie utrudniona, jeśli grzybiarze nie mają przy sobie telefonu komórkowego, a dodatkowo wcześniej nie poinformowali rodziny, w którym kierunku się udają.

- Telefon w takich przypadkach jest ogromnie pomocny. Po pierwsze umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia, a po drugie pozwoli na wyznaczenie terenu poszukiwań - powiedział Szybiak.

Rzecznik zwrócił też uwagę na ubiór.

- Część grzybiarzy stosuje niestety kamuflaż leśny. W sytuacji, gdy ulegnie on wypadkowi, straci przytomność lub zagubi w czasie wędrówki, jego odnalezienie będzie utrudnione. Warto ubrać się w wyraziste, jaskrawe kolory, a do lasu zabrać także kamizelkę odblaskową, nocą w lesie zapewne ułatwi to służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego - podkreślił.

Policjant dodał, że należy też zwracać uwagę na przepisowe parkowanie pojazdów w rejonie wjazdów do lasu, by nie utrudniało ruchu i nie powodowało zagrożenia dla innych.

- Należy przestrzegać zakazów wjazdu na tereny leśne. Stosowanie się do tych zasad pozwoli uniknąć grzywny i punktów karnych nakładanych na sprawców wykroczeń, a czasami odholowania pojazdu przez policję lub straż miejską - powiedział.

Szybiak przypomniał też, że las nie jest wysypiskiem śmieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI