×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polacy zachęcają do hodowli pszczół i produkcji miodu w Libanie

Autor: PAP 22 grudnia 2022 09:42

Polacy zachęcają do hodowli pszczół i produkcji miodu w Libanie Polacy pomagają w Libanie, zachęcają do hodowli pszczół i produkcji miodu/ fot. unsplash

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga w północnym Libanie, prowadząc szkolenia o przedsiębiorczości oraz specjalny program hodowania pszczół i produkcji miodu.

W miejscowości Fnaideq w prowincji Akkar w północnym Libanie PCPM prowadzi szkolenia wśród lokalnych rolników z wykorzystywania uprawianych tam jabłek do produkcji czipsów, octu winegret czy nalewek alkoholowych. Ponieważ cena nieprzetworzonych jabłek jest niska, lokalni rolnicy nawet ich nie zbierają.

Hodowla pszczół w Libanie

Z kolei we wsiach wokół miejscowości Kubajat (w tej samej prowincji), PCPM prowadzi program zachęcający do hodowli pszczół przez lokalnych mieszkańców, nie tylko rolników. Program finansowany jest z projektu MASAR (Maintaining Strength and Resilience for Local Governments), finansowanego przez Unię Europejską.

Libański pracownik PCPM Bassem El Khoury podał, że na szkolenia dotyczące hodowli pszczół, które organizowało PCPM, zgłosiło się 340 lokalnych rolników i mieszkańców. "Wybraliśmy z nich 65, którzy przeszli szkolenia praktyczne i teoretyczne, a z nich 20 zostało finalnie beneficjentami programu. Decydowały wyniki egzaminu praktycznego oraz frekwencja na szkoleniach. Każdy z beneficjentów dostał 3 ule, pszczoły oraz specjalny kombinezon. Cały zestaw wart jest ok. 100 dolarów. Szkolenia trwały w czerwcu i w lipcu, a od sierpnia beneficjenci już zajmują się hodowlą pszczół" - poinformował Bassem El Khoury. "Po roku z 3 uli powinno powstać ok 25-30 kg miodu, co oznacza 25-30 słoików miodu, każdy można sprzedać za ok. 15-20 dolarów. Dla lokalnych mieszkańców to znaczący dodatek finansowy" - dodał pracownik PCPM.

Produkcja miodu w Libanie

Program bardzo spodobał się lokalnej społeczności. Beneficjentka Janay Akawi, która jest nauczycielką i skończyła studia niezwiązane z rolnictwem, czy pszczelarstwem, zdecydowała się aplikować do tego programu. "To nie jest moje podstawowe źródło utrzymania, tylko dodatkowe, ale bardzo ważne ze względu na kryzys gospodarczy, jaki dotyka Liban. Większość miodu sprzedaję, głównie moim znajomym, sąsiadom i osobom, które widzą informacje o sprzedaży przez media społecznościowe. Dlaczego pszczoły? Są bardzo łatwe w hodowli, praktycznie nie wymagają nakładu pieniężnego i czasu. Przyjeżdżam do uli raz w tygodniu na ok. 2h - dostarczam pszczołom wodę i cukier. Dzięki temu źródłu dochodu czuję się pewniej, na wypadek gdybym straciła swoją posadę jako nauczycielka. Będę miała jak się ratować. Miód jest w Libanie popularny nie tylko do spożycia, ale też jako lek, antybiotyk lub środek kosmetyczny do pielęgnacji skóry. Nie narzekam na brak klientów, myślę, że niedługo dokupię 3 kolejne ule" - zaznaczyła Janay Akawi, mieszkanka prowincji Akkar, beneficjentka programu PCPM hodowli pszczół.

Przez dziesięć lat działalności misji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie, w latach 2012-2021, PCPM wdrożył ponad 40 projektów pomocowych o wartości 95 mln USD. Środki na działania PCPM w Libanie pochodzą z różnych źródeł: 55 proc. kosztów pokrywa program Polska Pomoc (Polish Aid) koordynowany przez polski MSZ, a ponadto 30 proc. pokrywają agendy ONZ, a 12 proc. wartości projektów finansowanych jest ze środków UE.

Przedstawiciele Libanu szacują, że do tego kraju przybyło ok. 2 mln syryjskich uchodźców - ok. 300 tys. mieszkało w Libanie jeszcze przed początkiem wojny w Syrii, a w jej następstwie do Libanu dostało się kolejne ok. 1,8 mln osób. Dane ONZ wskazują na ok. 1,5 mln Syryjczyków, a dane Banku Światowego - 1,6 mln.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI