Pokrzywa dla spragnionych zdrowia. Dlaczego warto ją pić?

Autor: SadyOgrody.pl 03 grudnia 2022 16:12

Pokrzywa dla spragnionych zdrowia. Dlaczego warto ją pić? Pokrzywa, choć niepozorna skrywa w sobie całe bogactwo właściwości leczniczych. Jakie ma zastosowanie? Co z niej zrobić? / fot. shutterstock

Pokrzywa, choć niepozorna skrywa w sobie całe bogactwo właściwości leczniczych. Jakie ma zastosowanie? Co z niej zrobić? Podpowiadamy.

Pokrzywa to roślina, która zazwyczaj kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami po jej dotknięciu. Od wieków traktowana jest jako niepotrzebny chwast który rośnie na poboczach, w lasach, ogrodach, rowach. Ma jednak niezwykłe właściwości, które znajdują zastosowanie w celach leczniczych lub kosmetycznych. 

Na jakie choroby jest pokrzywa?

Pokrzywa zawiera duże ilości witaminy C która pozytywnie wpływa na odporność. Ponadto pozytywnie wpływa na przemianę materii i działa moczopędnie. Jej niezwykłe właściwości można wykorzystać przy leczeniu różnego rodzaju krwawień, anemii i krzywicy. Jak podaje serwis akademiadietetyki.pl przyjmowanie preparatów z pokrzywy łagodzi dolegliwości związane z okresem klimakterium, z gośćcowym zapaleniem stawów, pęcherza, nerek, kamienicy wątroby, żółtaczki, wrzodów żołądka, stanów początkowej cukrzycy.  Pokrzywa pobudza i zwiększa wytwarzanie czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Pokrzywa poprawia ogólną przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych, odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych, poprawia pracę wątroby, wzmacnia żołądek. Pokrzywa oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, zwęża naczynia krwionośne.

Pokrzywa ma również szerokie kosmetyczne zastosowanie. Pozytywnie działa na włosy i paznokcie oraz problemy skórne. 

Pokrzywa - zastosowanie. Co można z niej zrobić?

W aptekach i drogeriach można znaleźć całe spektrum preparatów i kosmetyków z pokrzywą. Począwszy od tabletek które mają za zadanie pozycie się nadmiaru wody z organizmu, poprzez gotowe herbatki, zioła do zaparzania oraz szampony do włosów, 

W domowym zaciszu po uprzednim zerwaniu i odpowiednim przygotowaniu rośliny można z niej zrobić herbatki, napary, sok z pokrzywy, płukanki do włosów. 

Herbata z pokrzywy - jak ją zrobić i na co pomaga?

Aby przygotować herbatkę z samodzielnie zebranych liści pokrzywy należy w pierwszej kolejności zebrać roślinę z miejsc dalekich od ruchliwych dróg i potencjalnych zanieczyszczeń. Szczególnie istotny jest czas zbioru - przed kwitnieniem czyli od kwietnia do maja. Kiedy zakwitnie traci swoje właściwości. Po zbiorze musimy zaczekać aż pokrzywa zwiędnie bowiem straci wtedy swoje właściwości parzące. Liście w dalszej kolejności należy opłukać i rozdrobnić, później zaś zalać wrzątkiem i pozostawić do naciągnięcia. Im dłuższy czas "parzenia" herbatki tym mocniejszy i intensywniejszy będzie jej smak. 

Herbata z pokrzywy na odchudzanie

 Pokrzywa jest ziołem który w naturalny sposób wspomaga proces odchudzania. Pozytywnie wpływa na przemianę materii oraz usprawnia pracę układu trawiennego i pokarmowego. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI