Jak informuje IMGW, południowa i częściowo centralna Europa znajduje się w zasięgu słabego wyżu. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują głębokie niże znad Finlandii i Anglii oraz związane z nimi fronty atmosferyczne. Polska jest w zasięgu słabego klina wyżu znad Półwyspu Bałkańskiego, w powietrzu polarnym morskim.

Jaka pogoda w piątek 18 lutego ?

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, na północnym wschodzie i w Karpatach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 4 st.C do 9 st.C; gdzieniegdzie na południowym zachodzie około 10 st.C, a w rejonach podgórskich Karpat i lokalnie na północnym wschodzie około 2 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu okresami silny, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Nad morzem porywy wiatru do 80 km/h, w Tatrach do 90 km/h i w Sudetach do 120 km/h. W górach wiatr powodował będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, na wschodzie także deszczu ze śniegiem, a w Karpatach śniegu. Możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 12 mm na Pomorzu Wschodnim i Kujawach. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 8 cm w Karpatach. Temperatura minimalna od 0°C do 5°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni. Na wybrzeżu porywy wiatru do 125 km/h, na północy kraju do 110 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h; w Karpatach do 130 km/h. W Sudetach prędkość wiatru od 120 km/h do 160 km/h. W górach wiatr powodował będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.