Jak przekazała PAP Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę wczesnym popołudniem przejaśnienia możliwe na krańcach północno-wschodnich, pod wieczór na północnym zachodzie, reszta kraju pozostaje pod chmurami.

Opady o natężeniu umiarkowanym i silnym są w pasie od opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego po północne Mazowsze. Ta strefa opadów będzie się przesuwać w kierunku Podlasia.

"W tym pasie z intensywnymi opadami deszczu mogą pojawić się po południu burze. Miejscami może spaść 35 mm deszczu. W Katowicach już teraz od godz. 7 rano spadło go ok. 20 mm" - zaznaczyła Dąbrowska.

Burze nad Polską

Burze są też spodziewane na krańcach południowo-wschodnich, jak również na północnym zachodzie. Ale tam, pod względem intensywności opadów, będą one słabsze.

Na pozostałym obszarze kraju już pojawiały się przelotne opady deszczu, a do końca dnia może być ich jeszcze więcej.

"Tam, gdzie pada, jest całkowite zachmurzenie, temperatura będzie wynosić ok. 12 stopni, natomiast tam, gdzie są większe przejaśnienia, temperatura wzrośnie do 23 stopni. Natomiast na pozostałym obszarze ok. 19-20 stopni" - powiedziała synoptyk IMGW.

Wiatr z kierunków południowych i zachodnich, umiarkowany, okresami porywisty. Ten silniejszy będzie się utrzymywał w północnej części kraju.

Środowa noc z przelotnymi opadami deszczu

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. W całym kraju możliwe przelotne opady deszczu. Najwięcej spodziewanych jest ich w północno-wschodniej części kraju, ale nie będą one intensywne. Maksymalnie może tam spaść od 8 do 10 mm.

"Noc ciepła, bo od 6 stopni w kotlinach i w rejonach podgórskich. Ok. 9 stopni na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej 11-12 stopni na krańcach zachodnich" - podała Dąbrowska.

Dodała, że lokalnie, szczególnie na północy kraju, po opadach deszczu może utworzyć się mgła ograniczająca widzialność do ok. 300 m.

Prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany, tylko na wschodzie i w czasie burz porywisty. Silniejszy na wybrzeżu, południowo-zachodni i zachodni.