Pogoda utrudni zbiory jabłek? Od czwartku silne wichury i deszcz

Autor: PAP/Twoja Pogoda 22 września 2021 14:50

Pogoda utrudni zbiory jabłek? Od czwartku silne wichury i deszcz Pogoda utrudni zbiory jabłek. Od czwartku silne wichury i deszcz/ Fot. materiały własne

Trwają zbiory, a w ich czasie pogoda ma fundamentalne znaczenie. Od czwartku 23 września, mogą być one utrudnione przez deszcze, wichury i przeszywające chłody. Przyniesie je niż atmosferyczny znad Skandynawii.

Pierwsza noc astronomicznej jesieni - ze środy na czwartek - przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże, z lokalnymi opadami deszczu i mgłami ograniczającymi widoczność do trzystu metrów. W nocy temperatura spadnie do 2 st. C na Suwalszczyźnie, 10 stopni na zachodzie kraju i 12 nad morzem. W pierwszej połowie nocy wiatr jeszcze będzie słaby. Na Wybrzeżu stopniowo będzie przybierał na sile, by nad morzem osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Pogoda a zbiory jabłek

Najbardziej niesprzyjająca zbiorom jabłek pogoda będzie w czwartek i piątek (23-24.09). To właśnie wtedy wiać będzie najmocniej, przeważnie do 60-80 km/h, a lokalnie do 90 km/h.

Jeszcze mocniejszych podmuchów północno-zachodniego wiatru spodziewamy się na wybrzeżu, do 90-110 km/h. Wysoko w górach porywy powyżej 120 km/h.

Jak informuje serwis Twoja Pogoda, wichura może miejscami łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym z powodu zatarasowania dróg przez konary i uszkodzenia trakcji, a także przerwy w dostawach prądu. 

Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć ciągłe opady, głównie na północy i wschodzie kraju, a w szczególności na północnym wschodzie, gdzie spadnie do 10-15 mm deszczu. Na pozostałym obszarze opady będą słabe, miejscami w ogóle nie wystąpią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI