Pogoda na weekend. Sprawdź prognozę dla poszczególnych województw

Autor: PAP 30 września 2022 15:55

Pogoda na weekend. Sprawdź prognozę dla poszczególnych województw Sprawdź pogodę dla poszczególnych województw./ fot.shutterstock.com

Sobota będzie jeszcze umiarkowanie ciepła i z niewielkimi opadami deszczu, natomiast niedziela będzie już chłodna i deszczowa. Sprawdź pogodę dla poszczególnych województw.

Pogodę będą kształtowały chłodne i mokre niże. Nadal będzie do nas napływało powietrze znad Atlantyku.

Jaka pogoda na 1 i 2 października?

W sobotę Polska będzie na pod wpływem zatoki głębokiego niżu znad Atlantyku, na krańcach południowo-wschodnich będzie przebiegała strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu będzie napływać wilgotne powietrze polarne morskie, nieco cieplejsze na południowym wschodzie. Ciśnienie zacznie spadać.

W woj. zachodniopomorskim i pomorskim w sobotę zachmurzenie duże, początkowo większe przejaśnienia, pod wieczór od zachodu rozpogodzenia. Przemieszczające się z zachodu na wschód opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 16 st. C. W Gdańsku 15 st. C, w Koszalinie 16 st. C, w Szczecinie 14 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Na Warmii, Mazurach i Podlasiu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 st. C do 14 st. C. W Olsztynie 13 st. C, Suwałkach 12 st. C, Białystoku 12 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy.

Natomiast w województwach: wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie regionu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 16 st. C. W Poznaniu 16 st. C, Gorzowie Wlkp. 15 st. C, Toruniu 15 st. C, Kaliszu 16 st. C, Bydgoszczy 15 st. C, Zielonej Górze 15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego przewiduje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a zwłaszcza na zachodzie z rozpogodzeniami. Na zachodzie regionu bez opadów, poza tym okresami opady deszczu, zwłaszcza na południu Lubelszczyzny. Na Roztoczu prognozowana suma opadów około 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 st. C na wschodzie do 16 st. C na zachodzie. W Warszawie 14 st. C, Łodzi 15 st. C, w Lublinie 13 st. C. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni.

Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Górnym Śląsku do południa miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 17 st. C, w rejonach podgórskich Beskidów od 9 st. C do 12 st. C. We Wrocławiu 16 st. C, Jeleniej Górze 15 st. C, w Legnicy 16 st. C, w Opolu 17 st. C, w Katowicach 15 st. C i Częstochowie 15 st. C. Wiatr słaby, południowy. Wysoko w Beskidach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywy do 60 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 1 st. C do 3 st. C. Wiatr umiarkowany, później nasilający się do dość silnego i silnego, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego: Zachmurzenie duże. Po południu na krańcach zachodnich regionu możliwe większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu. Na południu Podkarpacia suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 11 st. C do 15 st. C, w rejonach podgórskich od 8 st. C do 12 st. C, na szczytach Tatr około 4 st. C. W Krakowie 15 st. C, w Kielcach 13 st. C, w Rzeszowie 13 st. C, a w Zakopane 9 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni lub zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Niedziela chłodna i deszczowa

W niedzielę nasz kraj będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w chłodnym i wilgotnym powietrzu polarnym morskim napływającym z zachodu.

Tego też dnia na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim zachmurzenie będzie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C nad morzem do 17 st. C na pojezierzach. Temperatury w Gdańsku 15 st. C, w Koszalinie 15 st. C, a w Szczecinie 16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 st. C do 15 st. C. W Olsztynie na termometrach 14 st. C, w Suwałkach 12 st. C, w Białystoku 13 st. C.

Dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego prognozuje się zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 17 st. C. W Poznaniu będzie Poznań 15 st. C, w Gorzowie Wlkp. 16 st. C, w Toruniu 14 st. C, w Kaliszu 15 st. C, w Bydgoszczy 14 st. C, w Zielonej Górze 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego: zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 15 st. C. W Warszawie 13 st. C, w Łodzi 13 st. C, w Lublinie 14 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego przewiduje się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 17 st. C, w rejonach podgórskich od 12 st. C do 14 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 2 st. C do 5 st. C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, zachodni i północno-zachodni. Na termometrach we Wrocławiu zobaczymy 17 st. C, w Jeleniej Górze 14 st. C, w Legnicy 17 st. C, w Opolu 16 st. C, w Katowicach 16 st. C, a w Częstochowie 15 st. C.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego wskazuje, że również w tych regionach zachmurzenie będzie duże. Przelotne opady deszczu, wysoko w Tatrach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 13 st. C do 16 st. C, w rejonach podgórskich od 11 st. C do 13°C, wysoko w Tatrach od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Przewidywane temperatury w Krakowie 16 st. C, w Kielcach 14 st. C, w Rzeszowie 14 st. C, w Zakopanem 11 st. C.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI