×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pogoda na 15 lipca: gwałtowne burze, gradobicia, trąby powietrzne

Autor: PAP 15 lipca 2021 10:21

Pogoda na 15 lipca: gwałtowne burze, gradobicia, trąby powietrzne Powalone drzewa po burzy w woj. śląskim; fot. PAP/Andrzej Grygiel

W czwartek 15 lipca w całym kraju można spodziewać się burz z ulewami i wiatrem osiągającym 100 kilometrów na godzinę, na wschodzie także trąby powietrzne - prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron.

Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że w czwartek w całym kraju wzrośnie zachmurzenie.

Deszcz i gwałtowne burze

Lokalnie padać będzie deszcz. Może też dochodzić do gwałtownych burz, w trakcie których spadnie do 30-40 l/mkw., a miejscami nawet do 60 l/mkw. deszczu, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim i Kujawach. Porywy wiatru osiągać będą do ok. 100 km/h.

Trąby powietrzne na wschodzie Polski

We wschodniej połowie kraju mogą pojawić się trąby powietrzne. Miejscami porywy wiatru osiągać tam będą do 110 km/h. Spaść też może duży grad.

Upalna pogoda

W całym kraju będzie zarazem ciepło, a na wschodzie upalnie. Gawron podał, że termometry pokażą tego dnia od 24 st. C nad morzem i w obszarach podgórskich, do 32 st. C na wschodzie kraju. Na zachodzie będzie to ok. 27-29 st. C. 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województw: mazowieckiego i łódzkiego.

Na tym obszarze spodziewać się można ulewnych deszczy od 30 mm (30 litrów) do 60 mm (60 litrów). Lokalnie może dojść do kumulacji opadów i wtedy spaść może nawet do 90 mm (90 litrów) wody na mkw. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć 120 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Burzowo będzie też na północnym zachodzie, południowym zachodzie oraz na Kielecczyźnie i w Małopolsce.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem

IMGW wydał alert drugiego stopnia ostrzegający przed burzami z gradem dla województwa małopolskiego i zachodniej części województwa świętokrzyskiego. W tych rejonach miejscami może spaść do 60 litrów wody, a porywy wiatru osiągną 100 km/h.

Najniższy - pierwszy stopień ostrzeżeń wydano dla województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Tutaj może spaść do 40 litrów wody na mkw, a wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

Ulewnego deszczu mogą się spodziewać mieszkańcy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Lokalnie może spaść 90 litrów wody na mkw, wiatr powieje z prędkością nawet do 90 km/h.

Z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenia mogą być aktualizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI