Z prognoz IMGW wynika, że podczas długiego majowego weekendu (30 kwietnia-3 maja) nasz kraj pozostawać będzie w zasięgu słabego wyżu, który zapewni chłodną, ale stabilną pogodę. Okresy ze słońcem będą się przeplatały z dużą ilością chmur i słabymi, przelotnymi opadami deszczu, które są możliwe na obszarze całego kraju.

Zobacz: Przymrozki prędko nie ustąpią

Przymrozki w weekend majowy 

Na północy kraju i w rejonach podgórskich początkowo będą występować przymrozki. W tych rejonach prognozowane są spadki temperatury do około -3 st. C. Temperatura maksymalna przeważnie wyniesie od 14 do 20 st. C, nieco chłodniej będzie nad morzem, tam prognozowane jest od 9 do 13 st. C. Lokalnie utworzą się krótkotrwałe mgły.

Według prognoz IMGW sobota zapowiada się pochmurnie m.in. w rejonach nadmorskich i na Mazurach. W Gdańsku będzie 12 st. C, w Koszalinie 13 st. C, a w Szczecinie termometry pokażą nawet 17 stopni.

Podobnie będzie w centralnej i wschodniej Polsce; tam jednak spodziewane są większe przejaśnienia, a miejscami przelotne opady deszczu. Najcieplej będzie w Warszawie - 17 st. C, w Łodzi - 16 st. C, a w Lublinie 15 st. C.

Więcej słońca w sobotę będzie na południowym zachodzie kraju i tam temperatura maksymalna wyniesie od 16 do 18 st. C, zaś w rejonach podgórskich od 14 do 16 st. C. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, północno-zachodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów - powyżej 1200 m n.p.m. - temperatura wyniesie od 1 do 3 st. C.

Podobnie będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie temperatura maksymalna wyniesie od 15 do 18 st. C, w rejonach podgórskich od 12 do 15 st. C, wysoko w Beskidach od 5 do 8 st. C, na szczytach Tatr około 1 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, a wysoko w górach słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Niedziela pochmurna z opadami deszczu 

W niedzielę w rejonach nadmorskich i na Mazurach ponownie będzie pochmurno i z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od około 10 st. C w pasie nadmorskim do 16 st. C na południu regionu.

W Polsce centralnej zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza na północy i zachodzie. Temperatura maksymalna od 15 do 19 st. C. Wiatr słaby, ze zmiennych kierunków.

Chmur można się także spodziewać na południowym zachodzie kraju, miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15 do 20 st. C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów przelotne opady deszczu. Temperatura od 1 do 4 st. C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

W Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 16 do 19 st. C, w rejonach podgórskich od 13 do 16 st. C. Wiatr słaby, wschodni.

Poniedziałek zachmurzony 

W poniedziałek na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. W pierwszym z regionów temperatura maksymalna od 13 do 16 st. C, jedynie nad samym morzem około 11 st. C. Wiatr słaby, w pasie nadmorskim umiarkowany i okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na Warmii i Mazurach temperatura maksymalna do 17 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany.

W Centralnej Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 15 do 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Podobnie będzie w Polsce południowo-zachodniej, gdzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 15 do 19 st. C. Wiatr słaby, zmienny skręcający na północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1 do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W Małopolsce zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16 do 18 st. C, w rejonach podgórskich od 13 do 16 st. C. Wiatr słaby, zmienny.

We wtorek na Pomorzu, Warmii i Mazurach pochmurno, z większymi przejaśnieniami, w pasie nadmorskim rozpogodzenia, a miejscami przelotne opady. Temperatura maksymalna od 12 do 14 st. C, jedynie nad samym morzem około 9 st. C.

W Polsce centralnej zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 do 16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północnozachodni, okresami północny.

Na południowym zachodzie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie przelotne opady deszczu. Na wschodzie regionu lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 13 do 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów możliwe przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1 do 3 st. C. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza w rejonach podgórskich, przelotne opady deszczu. Lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 14 do 17 st. C, w rejonach podgórskich od 12 do 14 st. C. Wiatr w nocy słaby, zachodni; w dzień słaby i umiarkowany, północnozachodni i zachodni.