Podkarpackie: Więcej jemioły w lasach i większe kłopoty leśników

Autor: PAP 17 listopada 2020 12:31

Podkarpackie: Więcej jemioły w lasach i większe kłopoty leśników Podkarpackie: Więcej jemioły w lasach i większe kłopoty leśników/ fot. shutterstock.com

Jemioła pospolita, półpasożyt bytujący na drzewach, w ostatnich latach zwiększa swój areał w lasach Podkarpacia. Staje się problemem dla drzewostanów sosnowych – powiedział we wtorek PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Niegdyś jej szkodliwość nie była zauważalna. Jednak w ostatnich latach, w związku z występującą od 2015 roku suszą, jemioła ma istotny wpływ na kondycję drzew. Dotyczy to głównie sosen" - mówił rzecznik.

Jak zaznaczył Marszałek, na północy regionu jemioła opanowała spore obszary lasów sosnowych.

W ubiegłym roku w lasach administrowanych przez krośnieńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych zinwentaryzowano 2 tys. 317 ha drzewostanów iglastych uszkodzonych przez jemiołę. Najwięcej jest ich w nadleśnictwach Tuszyma - 1294 ha, Leżajsk - 515 ha i Mielec - 289 ha.

Rzecznik wyjaśnił, że korzystając z wody żywiciela, jemioła doprowadza do obumierania drzewa.

Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna podkreśliła, że leśnicy nie zamierzają wyeliminować jemioły z podkarpackich lasów. "Patrzymy w szerszym kontekście na liczniejsze pojawianie się tego pasożyta. Jest ono związane ze zmianami klimatycznymi, a sama inwazja jemioły jest tylko ich wskaźnikiem" - powiedziała.

Według Zagrobelnej, leśnicy w południowo-wschodniej Polsce "podejmują działania planistyczne w celu przekomponowania składu gatunkowego lasu na bardziej zróżnicowany, odporniejszy na działanie jemioły".

Jemioła jest rośliną półpasożytniczą; wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Ma właściwości lecznicze. Chętnie jest zjadana przez ptaki, np. jemiołuszki. Dzięki nim krzew może się rozmnażać i przenosić na duże odległości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI