Podkarpackie: Tegoroczne zbiory miodu niższe niż w poprzednich latach

Autor: PAP 05 października 2021 10:54

Podkarpackie: Tegoroczne zbiory miodu niższe niż w poprzednich latach Zbiory miodu na Podkarpaciu są znacznie niższe niż w poprzednich latach/fot. shutterstock.com

Zbiory miodu na Podkarpaciu są znacznie niższe niż w poprzednich latach, praktycznie nie ma miodu spadziowego. Przyczyną jest niesprzyjająca pogoda - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

"Deszczowa i chłodna pogoda w okresie kwitnienia m.in. sadów była powodem słabych zbiorów miodów wiosennych" - powiedział we wtorek Tadeusz Dylon.

Jak zaznaczył, "potem, kiedy były pożytki z akacji i lipy, upały wysuszały nektar znajdujący się w kwiatach na letnich pożytkach".

Pszczelarze z Podkarpacia wytwarzają przede wszystkim miód spadziowy; z południowo-wschodniej Polski pochodzi prawie połowa tego miodu w Polsce. Jest on droższy od innych miodów i należy do produktów eksportowych.

"W tym roku w regionie praktycznie nie ma tego rodzaju miodu" - zauważył Dylon.

Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

W ocenie prezesa podkarpackich pszczelarzy, "odrobine lepiej wygląda sytuacja późnojesiennych pożytków, a mianowicie z nawłoci i wrzosu". "Zeszły rok był słaby, a ten jest jeszcze gorszy. Na razie aura nie rozpieszcza pszczelarzy" - dodał Dylon.

Według niego, w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu zbiorą ok. 15 kg miodu z ula. "Maksymalnie będzie to 20 kg" - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI