Podkarpackie: Rośnie zagrożenie pożarowe w lasachPAP - 20 kwietnia 2020 12:02


Na Podkarpaciu od poniedziałku lasy znów są dostępne. Leśnicy apelują jednak do odwiedzających o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na najwyższy stopień zagrożenia pożarami.

"W minionym tygodniu w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wybuchło pięć pożarów. Objęły one łącznie cztery hektary drzewostanów" - powiedział rzecznik krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek.

Przypomniał, że "po dwa zarzewia ognia zanotowano w nadleśnictwach Mielec i Głogów, jedno zaś w Nadleśnictwie Sieniawa".

"Tej wiosny zanotowano już 17 pożarów. Spaleniu uległo 11 ha poszycia i młodników. To najgorszy sezon od lat, mimo że lasy podkarpackie należą do najmniej palnych w Polsce" - mówił Marszałek.

Jak zauważył zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej Marek Marecki, leśnicy spodziewają się wzrostu ruchu turystycznego w lasach "przez ludzi spragnionych kontaktu z naturą".

"Rozumiemy te oczekiwania, ale apelujemy o rozwagę w korzystaniu z terenów leśnych. A w przypadku zauważenia pożaru alarmowanie straży pożarnej lub najbliższego nadleśnictwa"- podkreślił Marecki.

Najczęstszą przyczyną pożarów w lasach jest nieostrożność ludzi oraz podpalenia; zwłaszcza w okresie wiosennego wypalania traw.