Poczta Polska wprowadza serię znaczków „Owady pożyteczne”

Autor: www.sadyogrody.pl 06 maja 2021 10:57

Poczta Polska wprowadza serię znaczków „Owady pożyteczne” Poczta Polska wprowadziła do obiegu nową emisję filatelistyczną pt. „Owady pożyteczne”/ fot. materiały prasowe

30 kwietnia br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu nową emisję filatelistyczną pt. „Owady pożyteczne”. Sześć wzorów wielobarwnych znaczków przedstawia akwarele owadów zapylających – odgrywających ważną rolę w naturalnym ekosystemie Polski i Ziemi.

  • Poczta Polska wprowadza proekologiczną serię znaczków "Organizmy pożyteczne", przedstawiającą akwarele owadów zapylających
  • Poczta wydaje koperty FDC przedstawiające kwiaty łąkowe
  • Poczta Polska wspiera w tym zakresie działania proekologiczne podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oprócz znaczków, Poczta wydaje koperty FDC przedstawiające kwiaty łąkowe. Są one utrzymane w kolorystyce i konwencji całej emisji, stanowiąc jej efektowne uzupełnienie. Rolą wydanych walorów filatelistycznych jest promocja postaw proekologicznych, poprzez zwrócenie uwagi na konieczność ochrony populacji owadów zagrożonych wyginięciem m.in. w wyniku zmian środowiskowych i działalności człowieka.

„Owady pożyteczne” to tytuł rozpoczynający kilkuletnią emisję filatelistyczną, dedykowaną populacji owadów zagrożonych wyginięciem – ważnych z perspektywy funkcjonowania naturalnego ekosystemu. Rolą emisji jest skierowanie uwagi społecznej na kluczowe aspekty związane z ochroną środowiska i propagowanie postaw proekologicznych wśród odbiorców.

Na sześciu wzorach nowych znaczków wydanych w ramach serii, Poczta Polska prezentuje przedstawicieli gatunku owadów zapylających: pszczołę miodną, pszczolinkę metaliczną, obrostkę pospolitą, smuklika, nęczyna i trzmiela rudego. Gatunki te znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych wyginięciem, co ma związek m.in. ze zmianami zachodzącymi w obrębie środowiska, faktem rozprzestrzeniania się chorób i pasożytów, a także związanymi z postępem gospodarczo-przemysłowym działaniami ze strony samego człowieka. Każdy ze wzorów wydany jest w arkuszu sprzedażnym – 5 znaczków i 1 przywieszka.

– Jednym z ważnych elementów wypełniania misji Poczty Polskiej jest oczywiście edukowanie, przypominanie i pokazywanie najbardziej istotnych działań prospołecznych i proekologicznych. Właśnie dlatego współpraca z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy tej emisji była tak istotna. Wspólnie ustaliliśmy, że naszą nową serię znaczkową rozpoczniemy od owadów zapylających. Każdy wie, że bez pszczół miodnych nie będzie owoców w sadach, ale już nie każdy zdaje sobie sprawę, że w zapylaniu wielki udział mają też liczne owady dziko żyjące. Co więcej, w niektórych przypadkach zapylania roślin szczególnych owady te dominują i bez nich różnorodność środowiska byłaby dużo niższa, a niektóre gatunki roślin mogłyby nawet przestać istnieć. Dlatego są to owady nie tylko pożyteczne, ale wręcz niezbędne – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Podnoszenie świadomości społecznej na temat roli zapylaczy jest ważne dla zachowania gatunków reprezentujących. Dzięki serii „Owady pożyteczne” Poczta Polska, docierając do szerokiego grona odbiorców, upowszechnia wiedzę na temat różnorodności gatunkowej świata owadów pożytecznych i zaznacza ich wpływ na życie na Ziemi. W tym zakresie nawiązuje i wspiera działania proekologiczne podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Znaczki zostały namalowane techniką akwareli. Są wielobarwne, lekkie i subtelne w odbiorze. Na oprawach arkuszy oraz kopertach FDC znajdują się kwiaty łąkowe, stanowiące efektowne uzupełnienie wizualnej odsłony znaczków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI