Park Bioróżnorodności zostanie otwarty w Sosnowcu

Autor: PAP 26 maja 2021 09:55

Park Bioróżnorodności zostanie otwarty w Sosnowcu Park Bioróżnorodności zostanie w środę otwarty w Sosnowcu (Śląskie)/ fot. unspash

Park Bioróżnorodności, powstały po gruntownej rewitalizacji parku Fusińskiego, zostanie w środę otwarty w Sosnowcu (Śląskie). Szeroko zakrojone, dofinansowane przez Unię Europejską prace pochłonęły blisko 7 mln zł.

"Jest to jedna z tych inwestycji, z których jesteśmy naprawdę dumni. Ponad 47 tys. nasadzeń krzewów i drzew, a także budowa oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków - to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w parku im. Jana Fusińskiego" - powiedział we wtorek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Park powstał dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Rewitalizacja objęła prawie 7 hektarów, w tym 5,5 hektarów terenów zielonych. Umowę na wykonanie prac z czeską firmą 4AS podpisano w grudniu 2019 r.

W parku posadzono 47 tys. roślin, w tym 245 drzew, m.in. jodłę zwyczajną, olszę czarną, buk zwyczajny, lipę drobnolistną i szerokolistną, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy oraz wierzby - białą i kruchą. Kolekcje roślinne są uporządkowane zgodnie z siedliskami lub tematycznie. Są pogrupowane i sadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach, przy których jest informacja na ich temat. Zamontowano budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Dla umożliwienia migracji małym ssakom ogrodzenie ma prześwit przy gruncie.

Z okazji przypadającego w środę Dnia Matki park otworzy po południu swoje bramy dla wszystkich. Przygotowano atrakcje - oprowadzanie przez przewodnika, sadzonki roślin dla gości, bukiety dla mam, a dla dzieci bańki mydlane, balony z helem i watę cukrową. Odbędą się też zajęcia fitness.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI