×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Owoce jagodowe a nowotwory. Które owoce są szczególnie polecane?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 02 lutego 2023 13:47

Owoce jagodowe a nowotwory. Które owoce są szczególnie polecane? Owoce jagodowe i warzywa w diecie przeciwnowotworowej/ fot. shutterstock

Ryzyko zachorowania na raka zależy od bardzo wielu czynników, w tym m.in. od tego, co jemy i pijemy na co dzień. Medycy ostrzegają, że niektóre produkty konsumowane w nadmiarze, jak np. przetworzone mięso czy alkohol, zwiększają to ryzyko. Z drugiej strony wskazują też produkty żywnościowe, które pomagają to ryzyko zmniejszać. Szczególnie polecane są wśród nich m.in. warzywa kapustne oraz owoce jagodowe!

„Codziennie, w wyniku różnych przemian metabolicznych powstają w naszym organizmie nieprawidłowe komórki, które są wychwytywane i niszczone przez układ odpornościowy. Niektóre z nich, w odpowiednich warunkach, mogą przetrwać i przekształcić się w komórki nowotworowe. To, czy rozwinie się z nich nowotwór, zależy od wielu czynników, m.in. od: sposobu żywienia, masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej, poziomu aktywności fizycznej, palenia tytoniu, spożywania alkoholu, stosowania szczepień, leków, promieniowania, stresu, zanieczyszczenia środowiska, wieku, płci czy genów. Rzadko zdarza się, że chorobę wywołuje pojedynczy czynnik, zwykle jest ona wynikiem działania kilku czynników jednocześnie” – czytamy w opracowaniu pt. „Chroń się przed rakiem. Ruch i jedzenie mają znaczenie”, opublikowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

Owoce jagodowe i warzywa a nowotwory

Autorzy tego jak i wielu innych podobnych opracowań podkreślają, że na dużą część wymienionych wyżej czynników determinujących ryzyko rozwoju nowotworów mamy mniejszy lub większy wpływ. Zatem w praktyce, poprzez nasze codzienne świadome wybory, dotyczące stylu życia i różnego rodzaju zachowań zdrowotnych, sami możemy to ryzyko zmniejszać lub zwiększać.

„Tym bardziej, że rozwój nowotworów jest procesem długotrwałym, składającym się z wielu etapów. Od momentu powstania pierwszej komórki nowotworowej do rozwoju nowotworu upływa zazwyczaj od kilku do kilkunastu lat. Co ważne, na każdym etapie tworzenia się nowotworu na organizm oddziałują różne czynniki, które mogą ten proces spowolnić lub przyspieszyć. Dlatego nigdy nie jest za późno, aby wdrożyć działania profilaktyczne” – przekonują autorzy wspomnianej wcześniej publikacji.
Jednocześnie, powołując się na najnowsze badania Światowego Instytutu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund), wskazują oni pięć kluczowych czynników ryzyka, których unikanie – poprzez odpowiednią modyfikację stylu życia – mogłoby zapobiec około 1/3 wszystkich zachorowań na nowotwory. O jakie czynniki ryzyka chodzi?

Należą do nich:

  • nadwaga i otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niskie spożycie warzyw i owoców,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu

Jak widać, duża część z nich ma związek z tym co jemy i pijemy - a więc z naszą codzienną dietą.

Dieta przeciwnowotworowa: czego unikać, na co stawiać

Jeśli chodzi o składniki diety, które według badań naukowych zwiększają ryzyko rozwoju konkretnych nowotworów, to warto wiedzieć, że np.:
- nadmierna konsumpcja mięsa przetworzonego (wędzonego, konserwowanego czy peklowanego) zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego i raka żołądka,
- nadmierne spożycie soli i solonej żywności zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka, ale także i raka jamy nosowo-gardłowej,
- a konsumpcja alkoholu stanowi czynnik ryzyka rozwoju wielu rodzajów nowotworów: raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, żołądka, wątroby, jelita grubego i piersi.

Z drugiej strony naukowcy dowiedli też, że wiele produktów spożywczych i ich składników wykazuje działanie ochronne przeciwko konkretnym rodzajom nowotworów. Oto kilka przykładów:
- warzywa niskoskrobiowe (np. brokuł, sałata, pomidor, kapusta, kalafior, papryka, szpinak, cebula, czosnek, pietruszka, rzodkiewka) obniżają ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła i krtani,

- błonnik pokarmowy – zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego,

- owoce – zmniejszają ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła, krtani i płuc.

Generalnie, specjaliści są zgodni co do tego, że największe znaczenie w żywieniowej profilaktyce raka ma jedzenie dużej ilości różnorodnych warzyw i owoców. Dlaczego? Ponieważ dostarczają one do organizmu całą gamę cennych, prozdrowotnych związków, które wspierają organizm w przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym. Chodzi m.in. o takie ich składniki jak: witamina C, witamina E, karotenoidy, kwas foliowy, selen, błonnik, polifenole, fitosterole, izotiocyjaniany, saponiny.

Warzywa kapustne i owoce jagodowe: gwiazdy diety antyrakowej

Uwaga! Eksperci podkreślają, że żaden pojedynczy składnik diety, choćby nawet najzdrowszy i regularnie spożywany, nie jest w stanie uchronić nas przed rakiem – dlatego w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej tak naprawdę należy zacząć od kompleksowej poprawy sposobu żywienia, czyli wdrożenia na co dzień urozmaiconej i prawidłowo zbilansowanej diety, np. zgodnej z zasadami wskazanymi w tzw. „Talerzu zdrowego żywienia” (opracowanym przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej - NCEŻ). https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI