Ponad połowa z nas aby zapewnić sobie witaminy polega jedynie na warzywach i owocach (51%). Suplementy diety są źródłem witamin dla 19% badanych, natomiast 15% wybiera produkty wzbogacone witaminami, np. wzbogacone soki czy płatki śniadaniowe. Nawet ci, którzy deklarują, że jedzą warzywa i owoce, żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin, jedzą ich za mało.

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy

Zdecydowana większość Polaków (81%) robi coś, żeby zapewnić właściwy poziom witamin w swoim organizmie. Dla 19% Polaków, poziom witamin w organizmie nie jest ważny - mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar.

71% Polaków spożywa owoce i warzywa, aby dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych witamin. Naturalne produkty wzbogacone witaminami np. soki, płatki śniadaniowe (15%) spożywa mniej Polaków niż suplementy diety. Zażywanie witamin w postaci suplementów diety deklaruje nieco mniej niż co piąty badany (19%).

Tylko co dziesiąty (10%) badany wybiera jedynie suplementy lub produkty wzbogacone witaminami by zadbać o odpowiedni poziom witamin w organizmie.
Dla co piątego (20%) respondenta takie produkty są jedynie uzupełnieniem diety zawierającej warzywa i owoce.

Dbałość o dostarczanie organizmowi witamin rośnie też wraz z poziomem wykształcenia oraz zamożnością.

O to by zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin w organizmie kobiety dbają częściej niż mężczyźni (86% wobec 76%).

Paradoksalnie z jakością diety nieznacznie lepiej radzą sobie osoby zażywające suplementy, czy spożywające produkty wzbogacone witaminami. Okazuje się, że są one stosowane chętniej przez tych badanych, którzy ogólnie starają się odżywiać zdrowiej.

Co ciekawe osoby, które deklarują, że dla zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu witamin w organizmie jedzą warzywa i owoce wcale nie jedzą ich w zalecanej ilości. Tylko w przypadku 9% z nich jest to co najmniej połowa każdego posiłku.