×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla całego kraju

Autor: PAP 20 lutego 2023 11:51

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla całego kraju Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla całego kraju/ fot.shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W powiatach nadmorskich porywy wiatru mogą osiągać do 95 km/h. Alerty obowiązują do wtorku.

Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla wszystkich powiatów nadmorskich w woj. zachodniopomorskim oraz dla części woj. pomorskiego. Tam silniejsze powiewy spodziewane są w powiatach: lęborskim, puckim, słupskim, wejherowskim oraz w Trójmieście.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla całego kraju

Jak podał IMGW, w poniedziałek nad Bałtykiem wiatr może wiać ze średnią prędkością do 60 km/godz., w porywach do 95 km/godz. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do wtorku, do godz. 8.

"Obserwuje się wiatr o prędkości 25-50 km/h, w porywach 55-65 km/h, południowo-zachodni. W ciągu najbliższych godzin prędkość wiatru będzie wzrastać i przed południem osiągać 40-55 km/h, w porywach 70-80 km/h, a po południu i wieczorem 45-60 km/h, w porywach 85-95 km/h. Skręt wiatru na zachodni" - poinformował w poniedziałek IMGW.

W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu tzw. Alert RCB. "Uwaga! Dziś i w nocy (20/21.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

RCB na swojej stronie internetowej przypomina też, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom.

W pozostałych częściach kraju obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska meteorolodzy ocenili na 85 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI