Ostrzeżenie przed burzami z gradem w lubelskim. Sady znów ucierpią?

Autor: PAP/www.sadyogrody.pl 30 czerwca 2021 11:13

Ostrzeżenie przed burzami z gradem w lubelskim. Sady znów ucierpią? IMGW wydał w środę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całej Lubelszczyzny/fot. shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie przed burzami z gradem dla wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Zjawiska przewidywane są od godz. 13 w środę do godz. 6 w czwartek.

IMGW wydał w środę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całej Lubelszczyzny. Prawdopodobieństwo występowania zjawisk wynosi 80 proc.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad" - podał w komunikacie IMGW.

Zjawiska przewidywane są od godz. 13 w środę do godz. 6 rano w czwartek.

W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało natomiast ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanów wód również dla woj. lubelskiego.

"Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - podano w komunikacie Biura.

Prawdopodobieństwo występowania tych zjawisk wynosi 55 proc.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu gwałtowne burze z gradem i wichury, które przeszły przez region lubelski, szczególnie w gminie Wilków zniszczyły wiele upraw i budynków. Straty odnotowano w sadach, uprawach chmielu i malin oraz warzywach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI