W piątek niż z arktycznymi, chłodnymi masami powietrza, który wkroczył od północy do Polski, będzie przemieszczał się na południe. Jak powiedziała Małgorzata Tomczuk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, czeka nas kilkudniowe, wyraźne pogorszenie pogody.

"W piątek prognozowany jest wzrost zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu. W górach pod koniec dnia deszcz przechodzić będzie w deszcz ze śniegiem. Będzie już zdecydowanie chłodniej. W najcieplejszym momencie dnia termometry nad morzem wskażą od 6 do 7 stopni Celsjusza. W dolinach Karpat będzie to około 10 stopni, podobnie jak na zachodzie kraju. Na wschodzie i w Małopolsce najcieplej - od 11 do 14 stopni. Poczucie chłodu będzie potęgował wiatr - nad morzem już porywisty, osiągający do 65 km/h" - przekazała Małgorzata Tomczuk.

W nocy najchłodniej będzie na północy kraju, gdzie w rejonie Pomorza, Mazur i Suwalszczyzny, przy zanikających opadach deszczu, temperatura spadnie do minus 1, minus 2 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich deszcz będzie przechodził w deszcz ze śniegiem, w górach w śnieg. Opady deszczu są spodziewane w centrum i na wschodzie kraju. W centrum Polski temperatura może spaść do 2 stopni na plusie. Najcieplej, 6-7 stopni, na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu.

Według synoptyków, przez najbliższe kilka dni znajdziemy się pod wpływem niżu znad Europy Wschodniej i chłodnych, arktycznych mas powietrza. Ocieplenie spodziewane jest dopiero po świętach, w drugiej połowie przyszłego tygodnia.