Obszary wiejskie to coraz częściej miejsca do zamieszkania z wyboruPAP - 03 października 2019 15:22


Obszary wiejskie coraz częściej stają się miejscem do zamieszkania z wyboru – mówiła w czwartek we Wrocławiu szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska. W tym roku na różne działania zmierzające do rozwoju obszarów wiejskich przeznaczonych zostanie 24 mld zł.

Szefowa KPRP wzięła udział w czwartek we Wrocławiu w kolejnej z cyklu konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich". KPRP jest koordynatorem tego cyklu, którego celem jest prezentacja programów skierowanych do mieszkańców wsi. W przedsięwzięcie zaangażowani są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw. W konferencjach uczestniczą przede wszystkim samorządowcy.

Szymańska podczas konferencji prasowej powiedziała, że w tym roku prezentowanych jest 115 projektów związanych z obszarami wiejskim. "W tym roku na te projekty przekazanych zostanie 24 mld zł, a w przyszły 48 mld zł. Mamy zatem dużą perspektywę rozwojową, duże pieniądze, ale też dużo do zrobienia" - podkreśliła.

Szefowa KPRP powiedział, że pieniądze zostaną przekazane m.in. na inwestycje drogowe, w tym 6 mld zł w ramach Funduszu Dróg Gminnych i Powiatowych. Wśród inwestycji w obszarach wiejskich Szymańska wymieniła też budowę sieci kolejowych, remonty dworców, budowę sieci wodnokanalizacyjnych, czy docieplania budynków związane z programem "Czyste powietrze". "To również pieniądze na działania edukacyjne, prozdrowotne, prospołeczne" - zaznaczyła.

Jeden z prezentowanych projektów to budowa Centrów Usług Społecznych. To inicjatywa prezydenta RP. "Gminy będą mogły tworzyć takie centra. Chodzi o to, by wyjść naprzeciw oczekiwania mieszkańców i by rozwijać sektor usług społecznych" - powiedziała Szymańska.

Szefowa KPRP pytana przez dziennikarzy jak ma w przyszłości wyglądać polska wieś, odparła, że obszary wiejskie coraz częściej stają się miejscem do zamieszkania z wyboru. "To coraz częściej miejsce do życia dla ludzi, którzy chcą żyć bliżej natury, ekologicznie" - mówiła Szymańska dodając, że to dobry kierunek rozwoju dla obszarów wiejskich.

"Dlatego też musimy stworzyć warunki takie, aby ludzie mogli tam prowadzić działalność zawodową, w dobry sposób edukować dzieci, by mieli dostęp do, na przykład, internetu szerokopasmowego, czy innych udogodnień, które są w obszarach zurbanizowanych" - podkreśliła szefowa KPRP.