×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Noc nadal mroźna. Od zachodu idzie ocieplenie

Autor: PAP 18 grudnia 2022 19:58

Noc nadal mroźna. Od zachodu idzie ocieplenie Na wschodzie kraju nadal mróz/ fot. unsplash

W poniedziałek do Polski zacznie wchodzić rozległy niż z opadami marznącego deszczu i śniegu. Na wschodzie pogoda nadal będzie zimowa – powiedziała PAP synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska. W ciągu kolejnych dni ciepłe masy powietrza polarno-morskiego obejmą cały kraj.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w poniedziałek od zachodu zacznie się zmiana pogody. Wschód kraju pozostawać będzie pod wpływem mroźnego i pogodnego wyżu.

Mróz na wschodzie kraju

"W poniedziałek na wschodzie pozostanie jeszcze pogoda zimowa, z większą ilością słońca, zachmurzeniem małym lub umiarkowanym i bez opadów. Pod koniec dnia zachmurzenie w środkowej części Polski będzie wzrastało do dużego. Na zachodzie zachmurzenie duże i postępujące od zachodu w głąb kraju, szczególnie po południu, bardzo krótkotrwałe opady śniegu, przechodzące bardzo szybko w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Pod wieczór mogą to być już opady zwykłego deszczu. Na wschodzie temperatura maksymalna od minus 6 do minus 1 stopnia, na zachodzie w ciągu dnia przekroczy zero i dojdzie do plus 2 stopni. Jedynie w kotlinach Sudetów może utrzymywać się jeden stopień poniżej zera" - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

Wiatr będzie umiarkowany, na Wybrzeżu, wschodzie i na przedgórzu Sudetów i Karpat porywisty, wiejący z prędkością do 55 km/h. Wysoko w górach może osiągać do 75 km/h.

Nadchodzi ocieplenie

Według prognoz IMGW-PIB, rozległy niż z ciepłym frontem w ciągu najbliższych dni obejmie całą Polskę. Kulminacja ciepła przewidywana jest na Wigilię, gdy na południowym zachodzie temperatura maksymalna może wynieść do plus 10 stopni Celsjusza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI