×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niemcy: najzimniejszy kwiecień od lat. Przymrozki spodziewane też w maju

Autor: PAP 26 kwietnia 2021 16:06

Niemcy: najzimniejszy kwiecień od lat. Przymrozki spodziewane też w maju Przymrozki są spodziewane także na początku maja; fot. unsplash.com

Mroźne poranki to domena pogody w Niemczech w kwietniu. To może być nawet najzimniejszy czwarty miesiąc w roku od czasu rozpoczęcia badań pogodowych w 1881 roku. Obecnie średnia temperatura kwietnia wynosi 5,6 stopnia Celsjusza. Przymrozki są spodziewane także na początku maja.

"Tegoroczny kwiecień może być nawet najzimniejszym kwietniem od czasu rozpoczęcia badań pogodowych w 1881 roku. Obecnie średnia temperatura miesiąca wynosi 5,6 stopnia. Według nowej średniej klimatycznej od 1991 do 2020, normą jest 9,0 stopni. Jesteśmy od niej daleko. Nie osiągniemy nawet dawnej średniej klimatycznej z lat 1961-1990 wynoszącej 7,4 stopnia. Niemcy są w zimnej pułapce" - powiedział meteorolog Dominik Jung z serwisu pogodowego Q.met dziennikowi "Bild".

"Jest za zimno. Kwiecień jest chłodniejszy niż marzec i ma więcej dni z przymrozkami na nizinach niż grudzień i listopad razem wzięte. We wtorek i środę mróz grozi ponownie w całym kraju, z wyjątkiem wybrzeża" - przekazał "Bildowi" klimatolog dr Karsten Brandt z Donnerwetter.de.

A meteorolog Juergen Schmidt z WetterKontor zauważył w rozmowie dziennikiem "Bild": "Winowajcą wszystkich chłodnych faz jest duży obszar zimna w wyższych warstwach, który znajduje się nad północną Skandynawią i północno-zachodnią Rosją. Od tygodni jest tam bardzo stabilny i wciąż wysyła zimne powietrze także do nas w Europie Środkowej".

Również w pierwszym tygodniu maja w nocy będzie zimno, z przygruntowymi przymrozkami. Zdaniem Brandta do 10 maja "wszystko będzie tylko mokre, zimne i nieprzyjemne".

Meteorolog Schmidt także nie ma wielkich nadziei: "Obecnie istnieją przesłanki, że do połowy maja może być dość chłodno, a potem, mamy nadzieję (...), wszystko się poprawi".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI