Niedziela ciepła i wietrzna. Na północy deszczPAP - 02 stycznia 2022 11:05


W niedzielę najładniejsza pogoda będzie na południu kraju, gdzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane. Na północnej połowie Polski lokalnie może spaść do 10 mm deszczu. W całym kraju będzie wietrznie – powiedział PAP synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron.

W niedzielę pogodę nad Polską będą kształtowały masy wilgotnego i stosunkowo ciepłego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku.

Marznące opady na wschodzie kraju 

"W niedzielę rano na północnym wschodzie kraju możliwe są opady marznące. Deszcz będzie także na północnej połowie kraju, gdzie spodziewamy się przewagi zachmurzenia dużego, a lokalnie na metr kwadratowy może spaść do 10 litrów deszczu. Najładniejsza pogoda, z zachmurzeniem umiarkowanym, będzie w południowej części kraju. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, około 8 stopni w centrum, do 13 na południowym zachodzie. Wiatr w całym kraju będzie stopniowo przybierał na sile. Nad morzem może w porywach osiągać do 55 km/h, a w górach do 80 km/h" - powiedział Jakub Gawron.

Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem dużym i przejaśnianiami oraz lokalnymi opadami deszczu. Najwięcej, bo 10 mm, może spaść na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie.

Temperatura minimalna od 3 stopni Celsjusza na Podhalu, 4 stopni na Suwalszczyźnie, do 8 na południowym zachodzie.

Wiatr będzie umiarkowany, dochodzący w porywach do 60, a nad samym morzem do 85 km/h. W górach prędkość wiatru osiągnie od 80 do 130 km/h, wywołując zawieje i zamiecie śnieżne.