Naukowcy: Brokuł i brukselka korzystnie wpływają na zdrowie żył

Autor: PAP 27 sierpnia 2020 09:23

Naukowcy: Brokuł i brukselka korzystnie wpływają na zdrowie żył Warzywa kapustne hamują proces zwapnienia naczyń krwionośnych/ fot. shutterstock.com

Warzywa kapustne, takie jak brokuł czy brukselka, hamują proces zwapnienia naczyń krwionośnych u starszych kobiet – wynika z badań przeprowadzonych w Australii i opublikowanych przez „British Journal of Nutrition”.

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan i Uniwersytetu Australii Zachodniej porównywali dane dotyczące jadłospisu i zdrowia 684 seniorek. Analiza wykazała, że dieta bogata w warzywa kapustne ma związek z mniejszym poziomem zwapnienia aorty wskazującym na chorobę naczyń krwionośnych.

Prawdopodobieństwo rozległego zwapnienia aorty u kobiet, które spożywały ponad 45 gramów warzyw kapustnych każdego dnia, było o 46 proc. mniejsze niż w przypadku kobiet, które nie spożywały tych warzyw wcale lub spożywały je w małych ilościach.

„Nasze wcześniejsze badania wskazywały, że wysokie spożycie warzyw kapustnych ma związek z mniejszym ryzykiem wystąpienia zawału lub udaru. Ta analiza sugeruje potencjalną przyczynę. Warzywa te obfitują w witaminę K, która może hamować proces zwapnienia naczyń krwionośnych” – komentuje autorka pracy dr Lauren Blekkenhorst.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI