Nauka: Ocet z borówek poprawia pamięć, przynajmniej u myszy

Autor: kopalniawiedzy.pl 21 grudnia 2017 14:01

Ocet z borówek amerykańskich (Vaccinium corymbosum) poprawia funkcjonowanie poznawcze myszy z amnezją wywołaną skopolaminą - podaje serwis kopalniawiedzy.pl.

Ostatnie badania pokazały, że w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera występuje mniej neuroprzekaźnika acetylocholiny (ACh) oraz jej receptorów. Eksperymenty zademonstrowały również, że zablokowanie receptorów acetylocholiny zaburza pamięć i uczenie.

Powstały co prawda leki zahamowujące rozkład ACh, ale nie utrzymują się one zbyt długo w organizmie i mogą być toksyczne dla wątroby (hepatotoksyczne). Naturalne ekstrakty wydają się więc bezpieczniejszą opcją. Co ważne, fermentacja może zwiększyć bioaktywność niektórych wyciągów.

Zespół Beonga-Ou Lima postanowił więc sprawdzić, czy ocet z borówki wysokiej (amerykańskiej) zapobiegnie problemom poznawczym.

Ocet podawano myszom z amnezją wywołaną skopolaminą (skopolamina należy do substancji antycholinergicznych i blokuje działanie acetylocholiny w receptorze M). Okazało się, że ograniczał on rozkład acetylocholiny oraz zwiększał poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF).

Więcej na kopalniawiedzy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI