×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Najpopularniejsze owoce grudnia. Po ten owoc Polacy sięgali najchętniej

Autor: www.sadyogrody.pl 12 stycznia 2023 18:58

Najpopularniejsze owoce grudnia. Po ten owoc Polacy sięgali najchętniej Najpopularniejsze owoce grudnia / fot. shutterstock

Wśród najpopularniejszych gatunków grudnia Kantar wymienia jabłka, gruszki, śliwki, borówki i maliny. W porównaniu do grudnia 2021 roku najbardziej wzrosło spożycie borówek, malin i śliwek. W porównaniu do grudnia 2020 roku wzrost ilości konsumentów borówki wyniósł aż 56%.

Podsumowując badania konsumpcji w 2022 roku Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zapytał Polaków o to, jakie informacje o owocach i warzywach najchętniej chcieliby uzyskiwać w punktach sprzedaży. Co drugi kupujący oczekuje informacji o kraju pochodzenia (50%), dalej o odmianach (37%) i regionie Polski, z którego pochodzą sprzedawane owoce i warzywa (35%).

Sposób uprawy jest informacją istotną dla 29% badanych. Co piąty respondent (19%) potrzebuje informacji o sposobie przechowywania produktów. 15% zwraca uwagę na informacje o pochodzeniu ze zrównoważonej produkcji. 8% Polaków chciałoby poznać jaki ślad węglowy jest związany z kupowanymi owocami i warzywami.

Jak wyglądało spożycie owoców w grudniu?

Podobnie jak w poprzednich latach w grudniu najpopularniejszym owocem były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%). Jabłka jedzone były też najczęściej. 9% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 17% 4-5 razy w tygodniu.

Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się gruszki, które jadło 49% badanych. Jedna trzecia (33%) Polaków na początku grudnia jadła śliwki. To więcej niż przed rokiem (o 2 p.p.).

Więcej niż co czwarta osoba jadła - w tygodniu poprzedzającym badanie - borówki (28%) oraz maliny (26%).
W stosunku do zeszłego miesiąca wzrosło spożycie czarnej porzeczki (o 4 p.p.), truskawki (o 4 p.p.) oraz borówki (o 3 p.p.), przy czym należy pamiętać, że badani brali pod uwagę także przetwory i mrożonki.
Rokitnik zakończył rok deklaracjami konsumpcji przetworów na poziomie 11% (wzrost o 36%, 3 p.p.). To oznacza wzrost liczby konsumentów - od poprzedniego badania - o 1 mln. W grudniu soki, musy, syropy, dżemy, oleje i inne preparat charakteryzuje się wysoką zawartością biologicznie aktywnych składników - spożywało 3,6 mln Polaków.

Wzrost liczby konsumentów owoców w grudniu

W porównaniu do grudnia 2021 roku wzrosło spożycie borówki (o 7 p.p.), malin (o 4 p.p.) oraz śliwek (o 2 p.p.). Wzrostem "grudzień do grudnia" mogą pochwalić się truskawki oraz gruszki (po 1 p.p.). Spożycie jabłek spadło o 3 p.p..
W porównaniu do grudnia 2020 roku również najbardziej wzrosło spożycie borówek, malin i śliwek. W przypadku borówek wzrost wnosi aż 56%.

W ciągu dwóch lat - grudzień do grudnia - liczba konsumentów malin wzrosła o 44%, a śliwek o 43%.

Borówki w grudniu jadło 9,1 mln Polaków. W skali dwóch lat - grudzień do grudnia - oznacza to wzrost o 3,2 mln konsumentów.
Maliny jadło w grudniu 9,4 mln Polaków. W porównaniu z grudniem 2020 roku, liczba konsumentów tego gatunku wzrosła o 2,6 mln.

Przeczytaj:

3,3 mln nowych konsumentów borówki. Padają kolejne rekordy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI