×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nadciągają burze! Miejscami może spaść nawet do 20 mm deszczu

Autor: PAP 30 marca 2023 14:10

Nadciągają burze! Miejscami może spaść nawet do 20 mm deszczu Do Polski nadciągają burze/ fot. unsplash

W czwartek od zachodu do Polski nadciągają burze, w których miejscami po południu i wieczorem może spaść nawet do 20 mm deszczu, a porywy wiatru sięgną do 70 km/h – powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Noc już bez mrozu.

W czwartek zachmurzenie jest duże, na większe przejaśnienia można liczyć głównie w zachodniej części kraju.

Opady, raczej słabe, ale o charakterze ciągłym, będą występowały do końca dnia przede wszystkim w centralnej Polsce.

Nadciągają burze do Polski

Natomiast, jak powiedział PAP Michał Ogrodnik z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od zachodu nadciągają do Polski silniejsze opady deszczu z burzami, których należy spodziewać się po południu i wieczorem.

"W trakcie tych burz najsilniejsze opady deszczu prognozowane są w pasie, gdzie obowiązują ostrzeżenia - od Niziny Szczecińskiej przez ziemię lubuską po zachodnie krańce Dolnego Śląska. Tam miejscami w trakcie burz może spaść nawet do 20 mm deszczu, a porywy wiatru osiągać mogą do 70 km/h" - zaznaczył synoptyk IMGW.

Strefa przelotnego deszczu i burz będzie się przemieszczać na wschód. "Więc w części wschodniej woj. zachodniopomorskiego, na wschodzie woj. pomorskiego, na Kujawach, w Wielkopolsce i być może na krańcach ziemi łódzkiej także możliwe są burze, ale dopiero wieczorem" - powiedział Ogrodnik.

Najchłodniej w czwartek będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na północnym wschodzie Polski. Tam ok. 8-10 stopni Celsjusza. 10 stopni maksymalnie będzie też na tzw. ścianie wschodniej - od Białegostoku po Rzeszów. W centrum termometry pokażą ok. 12 stopni Celsjusza. Najcieplejszym rejonem Polski będzie woj. zachodniopomorskie, bo tam 15 stopni oraz Dolny Śląsk, bo tam do 16 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, z kierunku południowego i południowo-zachodniego. Tylko w trakcie burz porywy mogą osiągać do 70 km/h.

W nocy z czwartku na piątek strefa opadów i burz przemieszczać się będzie z zachodu, do centrum, a potem na wschód Polski. "Burze możliwe są początkowo na Kujawach, na ziemi łódzkiej, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, a im dalej przemieszczając się na wschód, to szansa ich występowania jest mniejsza. Tam raczej pojawią się opady deszczu" - ocenił synoptyk IMGW.

Od zachodu będzie się rozpogadzać. Tam opady deszczu możliwe tylko wieczorem, a potem one będą stopniowo zanikały.

"Najwyższe sumy opadów prognozujemy we wschodniej Polsce. Miejscami na Lubelszczyźnie spadnie do 10 mm deszczu a na Podkarpaciu do 12 mm. Tam, gdzie wieczorem możliwe burze, także miejscami spadnie do 10 mm deszczu. I tam porywy wiatru sięgną do 70 km/h" - powiedział synoptyk IMGW.

Zaznaczył, że noc z czwartku na piątek będzie bez mrozu. "Najchłodniej na wschodzie kraju, tam od 4 stopni Celsjusza, w centrum ok. 6-7 stopni, a najcieplej, bo 8 stopni Celsjusza, ma być w Szczecinie i Zielonej Górze" - wskazał Ogrodnik.

Wiatr będzie umiarkowany, w porywach do 50 km/h. Powieje z południa i z południowego zachodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI