×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Na rynku grzybów duży niedostatek surowca

Autor: Agrobiznes w TVP 29 listopada 2021 13:55

Na rynku grzybów duży niedostatek surowca Na rynku grzybów duży niedostatek surowca. A wszystko przez bardzo słabe tegoroczne zbiory zarówno latem, jak i jesienią / fot. shutterstock

Nie ma różnicy czy mrożone czy suszone. Na rynku grzybów duży niedostatek surowca. A wszystko przez bardzo słabe tegoroczne zbiory zarówno latem, jak i jesienią – podaje Agrobiznes w TVP.

Słabe zbiory grzybów były nie tylko u nas ale także u naszych sąsiadów – szczególnie wschodnich – skąd zwykle uzupełnialiśmy brakujące ilości towaru. Latem mało zebrano zarówno kurek, jak i podgrzybków oraz borowików. Jesienią wiele się nie poprawiło. Brakowało także maślaków i koźlaków. Trochę lepiej sytuacja wygląda z rydzami. Tu zakłady przetwórcze tak bardzo nie narzekają ale tylko dlatego, że mają jeszcze zapasy z poprzednich sezonów.

W rezultacie małych zbiorów stawki mocno poszły w górę i wciąż rosną. Wszystko zależy od ilości, jakości i sposobu pakowania. Mrożone podgrzybki kosztują od 16 do 18 zł/kg. Tańsze są krojone, droższe cała kapelusze. Ta sama zasada obowiązuje przy borowikach za które najczęściej trzeba zapłacić od 30 do 48 zł/kg. Mrożone kurki kosztują maksymalnie 40 zł/kg. Także suszone grzyby są w tym roku wyjątkowo drogie, a stawki zróżnicowane. Najwięcej trzeba zapłacić za suszone borówki klasy I – tu trzeba zapłacić nawet 1000 zł/kg w hurcie.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI