Na Lotnisku Chopina skonfiskowano 176 kg produktów roślinnych przywiezionych nielegalnie

Autor: www.sadyogrody.pl/PR 28 października 2020 08:28

Na Lotnisku Chopina skonfiskowano 176 kg produktów roślinnych przywiezionych nielegalnie Na Lotnisku Chopina skonfiskowano 176 kg produktów roślinnych przywiezionych nielegalnie przez podróżujących/ fot.IAS

- W bieżącym roku funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zatrzymali na Lotnisku Chopina ponad 176 kg produktów roślinnych przywiezionych nielegalnie przez podróżnych- informuje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Zdrowie roślin jest bardzo ważne dla produkcji roślinnej, lasów, naturalnych ekosystemów oraz różnorodności biologicznej w Unii. Zagrażają mu gatunki szkodliwe dla roślin i produktów roślinnych. Ryzyko wprowadzenia ich na terytorium Unii wzrosło z powodu globalizacji wymiany handlowej i zmian klimatycznych.

Od grudnia ubiegłego roku obowiązuje nowe prawo dotyczące zdrowia roślin. Podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców.  Są to: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle.  Nie wolno wwozić innych owoców, warzyw, nasion ani kwiatów bez świadectwa fitosanitarnego.

W wyniku prowadzonych w tym obszarze kontroli na Lotnisku Chopina, w miesiącach lipiec- wrzesień br. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skonfiskowali ponad 176 kg nielegalnie przywiezionych produktów roślinnych. Państwa, z których podróżni je przywozili to m. in. Wietnam, Bangladesz, Indie, Azerbejdżan, Armenia, Ukraina, Egipt czy Chiny (w większości poprzez połączenia pośrednie).

W przywożonych spoza Unii Europejskiej roślinach mogą znajdować się np. wirusy, bakterie czy grzyby, na które unijne gatunki nie są odporne.

Te szkodliwe organizmy stwarzają zagrożenie fitosanitarne, które mogłoby mieć dotkliwe skutki gospodarcze (na przykład straty w plonach), jak i środowiskowe na terytorium Unii Europejskiej.

Skonfiskowane produkty przekazywane są do utylizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI