MRiRW: innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich

Autor: PAP 30 listopada 2022 11:16

MRiRW: innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich MRiRW: innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich/ fot.shutterstock.com

W Brodach Poznańskich, w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa.

Realizacja tego przedsięwzięcia była tematem konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Innowacyjne biogazownie

W ramach przedsięwzięcia "Innowacyjna biogazownia" realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od przełomu maja i czerwca br. uruchomiono już 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich. Teraz planowane jest opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan.

NCBR wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły. Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.

"Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi" - mówił Kowalczyk podczas wtorkowej konferencji.

Korzyści z biogazowni na wsi

Minister wskazał też wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.

Przedsięwzięcie "Innowacyjna biogazownia" jest realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój - poinformowało ministerstwo. Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że środki finansowe dla wsparcia biogazowni mogą pochodzić także z: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z innych programów europejskich, z Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, czy z PROW (okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata), a także z opłat za emisję dwutlenku węgla (CO2.)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI