Mołdawscy rolnicy protestują. Chcą większego wsparcia

Autor: PAP 22 czerwca 2022 09:42

Mołdawscy rolnicy protestują. Chcą większego wsparcia Głównym żądaniem manifestantów było większe wsparcie sektora rolnego ze strony państwa. / fot. shutterstock

We wtorek na terenie Mołdawii doszło do chaosu komunikacyjnego wskutek licznych protestów kilkuset rolników i hodowców. Głównym żądaniem manifestantów było większe wsparcie sektora rolnego ze strony państwa.

Protest rolników w Mołdawii - czego oczekują?

Rolnicy uczestniczący w proteście przybyli głównie traktorami, a wielu z nich przykleiło do nich transparenty z napisami, m.in.: "Chcemy pomocy teraz!", "Gdzie jest państwo?", "Paliwa są za drogie!".

Jak poinformowało Radio Chisinau, trudności wynikłe z protestu dla kierowców wystąpiły w połowie z 32 rejonów Mołdawii. Wszędzie organizowały go osoby związane ze Stowarzyszeniem Sił Rolniczych, które domaga się wsparcia ze strony państwa dla mniejszych przedsiębiorców sektora rolnego.

Wśród głównych postulatów manifestantów są żądania zwrotu pełnej kwoty podatku akcyzowego od oleju napędowego dla rolników oraz walka z niedoborami tego paliwa w sprzedaży hurtowej, a także odstąpienie rządu Mołdawii od zakazu eksportu pszenicy.

Radio Chisinau odnotowało, że we wtorkowym proteście nie brała udziału duża organizacja branżowa Federacji Rolników Republiki Mołdawii. W komunikacie jej władze sprecyzowały, że trudności sektora rolnego w tym kraju są efektem nie tyle niekompetencji rządu lub zaniechań z jego strony, ile światowego kryzysu w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI