×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Miliardy złotych trafiły do rolnictwa

Autor: PAP 07 marca 2023 15:37

Miliardy złotych trafiły do rolnictwa Miliardy złotych trafiły do rolnictwa w 2021 r / fot.shutterstock.com

W 2021 r. udzielono pomocy publicznej w sektorze rolnictwa w kwocie prawie 3 mld 770 mln zł w ramach zgłoszonych lub notyfikowanych Komisji Europejskiej programów - poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Sprawozdanie dotyczące pomocy publicznej udzielonej w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w Rzeczypospolitej Polskiej w 2021 r. było we wtorek przedmiotem połączonych komisji: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Miliardy złotych trafiły do rolnictwa w 2021 r

"Pomoc udzielana była m.in. w formie dotacji, ulg, zwolnień podatkowych, pożyczek i kredytów udzielonych na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku" - referował wiceminister w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Jak przekazał, pomocy de minimis w 2021 roku w sektorze rolnictwa udzielono w wys. 79 mln 769 tys. euro. "Oznaczało to wykorzystanie na dzień 29 listopada 2021 r. w 100 proc. limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis określonej dla sektora rolnictwa w RP w wysokości 295 mln 932 tys. 125 euro na trzy lata podatkowe" - wyjaśnił wiceminister.

W formule pomocy de minimis w rolnictwie udzielane są m.in. dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego, pożyczki dla producentów świń, na spłaty zobowiązań cywilno-prawnych, kredyty klęskowe na wznowienie produkcji, kredyty na zakupy ziemi itp.

W sektorze rybołówstwa i akwakultury w 2021 r. udzielono pomocy de minimis w wysokości 106 757 euro.

"Poza pomocą de minimis w 2021 roku udzielono pomocy publicznej w sektorze rolnictwa w kwocie prawie 3 mld 770 mln zł w ramach zgłoszonych lub notyfikowanych Komisji Europejskiej programów. To wsparcie dotyczyło m.in. dopłat do składek z tytułów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarczych oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłacanych producentom rolnym w związku z suszą" - przekazał Ciecióra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI