×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowsze: Wykryto 95 przypadków wścieklizny u zwierząt

Autor: PAP 24 listopada 2021 22:42

Mazowsze: Wykryto 95 przypadków wścieklizny u zwierząt Na Mazowszu wykryto w tym roku już 95 przypadków wścieklizny u zwierząt / fot.pixabay.com

Na Mazowszu wykryto w tym roku już 95 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących, głównie u lisów, ale też u kilku kotów i psów - wynika z informacji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ostatnie przypadki wykryto w powiatach otwockim i zwoleńskim oraz w warszawskim Wawrze.

Spośród 95 przypadków trzynaście odnotowano w listopadzie. Zwierzęta ze wścieklizną to przeważnie lisy, jednak wykryto ją też u czterech kotów, dwóch psów, dwóch jenotów, nietoperza i sarny.

"Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apeluję do państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze" - podkreśla wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, cytowany w środowym komunikacie MUW.

"Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę" - zwraca uwagę Radziwiłł. Apeluje także, aby właściciele zwierząt szczepili je przeciw wściekliźnie.

Szczepienie psów jest obowiązkowe, a kotów - zalecane. Psy trzeba szczepić, gdy mają powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. "Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł" - przypomina MUW.

Wojewoda mazowiecki wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną, który obejmuje kilka dzielnic Warszawy (Wawer, Wesołą, Rembertów, część Targówka i Pragi Południe), kilka gmin (Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów i Latowicz) oraz miast (Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek) w powiecie mińskim, a także powiaty otwocki, garwoliński, kozienicki, zwoleński, wołomiński, radomski i miasto Radom.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził w tym roku siedem akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. "Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań" - wyjaśnia MUW.

Pierwszy przypadek wścieklizny u lisa na Mazowszu w tym roku - a zarazem pierwszy od około dziesięciu lat - odnotowano 15 stycznia, drugi 29 stycznia. Jak mówił wówczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak, ten problem wydawał się dawno zażegnany, a powrót do zadowalającego stanu wymagać może kilku lat działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI