29 stycznia br. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Otwocku otrzymał wyniki badań potwierdzające drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, gm. Kołbiel w powiecie otwockim. Został wyznaczony kolejny, pięciokilometrowy obszar zagrożony obejmujący zasięgiem część powiatu otwockiego, część powiatu mińskiego, a także obszary w dzielnicach Warszawy: Wawer i Wesoła. Wcześniej także wyznaczono obszar zagrożony w związku z wykryciem wścieklizny u lisa w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna w powiecie otwockim.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania: targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, jak również organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych. Zarazem obowiązuje nakaz trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu; inne zwierzęta gospodarskie powinny być trzymane w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego na jego granicach przy drogach poprzez umieszczenie tablic z wyraźnym napisem: "UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT".

Jak poinformowano w komunikacie, wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia.

Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna. "Apelujemy, aby dbać o zdrowie swoich pupili. W związku z tym Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na początku grudnia ub. r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii +Zaszczep pupila, to tylko chwila+, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego" - napisano.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt - poinformował rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.