×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Masz dom? Odśnieżaj chodnik, bo możesz dostać mandat

Autor: SadyOgrody.pl 14 grudnia 2022 12:49

Masz dom? Odśnieżaj chodnik, bo możesz dostać mandat Zima to nie tylko ładne widoki na zaśnieżone krajobrazy ale również obowiązki z tym związane. / fot. pixabay

Zima to nie tylko ładne widoki na zaśnieżone krajobrazy ale również obowiązki z tym związane. Zwłaszcza dla właścicieli domów i posesji. Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników? Odpowiadamy.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Posiadanie domu czy nieruchomości to nie tylko przyjemności ale również obwiązki. Do jednych z nich należy odśnieżanie chodników znajdujących się przy posesji. Każdy właściciel posesji jest zobowiązany do odśnieżanie chodnika który przylega bezpośrednio do posesji czy domu. W przypadku bloków odpowiedzialny będzie za to zarządca budynku. Jest to obowiązek za którego niedopełnienie może grozić grzywna, a w razie wypadku czy poślizgnięcia pozew od osoby poszkodowanej. 

Zobacz: Odśnieżanie chodników - czyj to obowiązek?

Kiedy nie ma obowiązku odśnieżania chodnika?

Są jednak wyjątki które zwalniają właściciela posesji od obowiązku odświeżania. W przypadku kiedy to chodnik nie przylega bezpośrednio do budynku czy ogrodzenia posesji - jest na przykład oddzielony pasem zieleni - za odświeżanie będzie odpowiedzialna gmina. Podobna sytuacja ma miejsce kiedy przy chodniku jest dozwolone płatne parkowanie - wtedy to zarządca drogi jest zobowiązany do uprzątnięcia śniegu z chodnika.

Jak sprawdzić do kogo należy chodnik?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego kto jest odpowiedzialny za dany chodnik i jego uprzątnięcie jest zgłoszenie sprawy do straży miejskiej, która od ręki może sprawdzić kto ponosi odpowiedzialność za daną część chodnika. Funkcjonariusze mają dostęp do map dzięki którym od ręki jest możliwe sprawdzenie właściciela chodnika. To właśnie od właściciela czy zarządcy chodnika możemy domagać się zadośćuczynienia w przypadku kontuzji czy wypadku. Sprawa jest nieco utrudniona jeśli właścicielem jest osoba prywatna - wtedy bowiem należy złożyć doniesienie do sądu. 

Ile kosztuje odśnieżanie chodnika?

Jeśli chodzi o ceny za odśnieżanie chodników czy posesji podlegają one wielu zmiennym. Mogą się różnić w zależności od województwa, miasta, wielkości odśnieżanego miejsca, ilości śniegu oraz sposobu usuwania śniegu. Ręczne odśnieżanie chodników czy posesji kosztuje średnio powyżej 3 zł za 1m kw. Często również usługę odśnieżania rolnicza się za ilość przepracowanych godzin - wtedy to stawka wynosi około 30-40 zł za 1 godzinę pracy w przypadku większej ilości zleceń. Jednorazowe odśnieżanie może kosztować nawet 70 zł/h. Choć jak zawsze znaleźć można zarówno stawki wyższe, jak i niższe. Często osoby prywatne które chcą sobie "dorobić" są skłonne do większych negocjacji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI