Małopolska: 450 tys. zł na działania związane z ochroną pszczół

Autor: PAP 29 stycznia 2021 09:37

Małopolska: 450 tys. zł na działania związane z ochroną pszczół 450 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na działania związane z ochroną pszczół /fot. shutterstock.com

450 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na działania związane z ochroną pszczół miododajnych i dzikich owadów zapylających w ramach kolejnej edycji programu "Małopolska Pszczoła".

Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i ochroną zwierząt.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka podkreślił w czwartek, że pszczelarstwo ma w Polsce wielowiekową tradycję, a kraj nasz zajmuje produkcja jedno z czołowych miejsc w Unii Europejskiej pod względem liczby rodzin pszczelich oraz produkcji miodu.

"Ten potencjał należy pielęgnować w Małopolsce, tym bardziej, że celem pszczelarstwa jest nie tylko wytwarzanie miodu i produktów pszczelich, ale jest ono nieodzownym elementem rolnictwa" - zaznaczył.

Główne działania, na jakie mogą liczyć na wsparcie w ramach konkursu, to m.in. ochrona naturalnych siedlisk dzikich pszczół oraz pszczelich pastwisk, czyli terenów, na których zbierają nektar, a także promowanie pszczelarstwa i ekologicznych postaw wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Promowane będzie też pszczelarstwo jako tradycyjna forma gospodarowania na obszarach wiejskich.

Na obecną edycję konkursu przeznaczono 450 tys. zł. O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i stowarzyszenia działające w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Zainteresowani udziałem w konkursie na złożenie odpowiednich dokumentów mają czas do 22 lutego br. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI