×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Maliny w diecie cukrzyka. Czy diabetycy mogą je jeść?

Autor: SadyOgrody.pl / PR 01 marca 2023 15:20

Maliny w diecie cukrzyka. Czy diabetycy mogą je jeść? Maliny to jedne z owoców uwielbiane przez konsumentów. Znaleźć można w nich całe bogactwo właściwości odżywczych i witamin. / fot. shutterstock

Maliny to jedne z owoców uwielbiane przez konsumentów. Znaleźć można w nich całe bogactwo właściwości odżywczych i witamin. Są również polecane dla osób zmagających się z cukrzycą.

Maliny - właściwości zdrowotne i odżywcze 

Maliny czerwone zawierają spore ilości witaminy C. Zawartość witaminy C jest charakterystyczna dla każdej odmiany i może różnić się w poszczególnych latach. Maliny świetnie uzupełniają wszelkie niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B6 oraz kwasu foliowego). Owoce maliny czerwonej charakteryzują się również podwyższoną zawartością manganu Mn (0,49 mg/100 g ś.m.). Mangan jest odpowiedzialny za utrzymanie kości i mięśni w dobrym stanie. Wzmacnia tkankę łączną, sprzyjając utrzymaniu stawów w dobrej kondycji. Dlatego maliny czerwone powinny na stałe zagościć w diecie, zwłaszcza osób mających problemy z układem kostnym.

Owoce maliny czerwonej i maliny czarnej są bogatym źródłem makroelementów, w tym potasu (K) (177-145 mg/100 g świeżej masy) oraz wapnia (Ca) (25-35 mg/100 g ś.m.), magnezu (Mg) (10-22 mg/100 g ś.m.) i cynku (Zn) (0,13-0,14 mg/100 g ś.m.).

Maliny - jaki mają indeks glikemiczny? 

Produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50 określa się właśnie jako artykuły o niskim IG i to te produkty powinno się wybierać w codziennej diecie. Produkty, które posiadają indeks glikemiczny pomiędzy 55 a 70 to produkty ze średnim indeksem glikemicznym. Produkty z IG wyższym niż 70 to produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Maliny są owocami o niskim indeksie glikemicznym wynoszącym 25. Maliny są nie tylko bezpieczne dla diabetyków ale również zalecane. Obniżają glukozę we krwi, opóźniają wchłanianie cukrów. Będą idealną przekąską lub dodatkiem do posiłku dla cukrzyków i osób zmagających się z insulinoopornością. Zawierają dużą ilość błonnika i są niskokaloryczne. 

Ile malin może zjeść cukrzyk? 

Owoce powinny być elementem posiłków osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza te z niskim indeksem glikemicznym. Diabetycy zalecają spożywanie 200-400 g owoców dziennie podzielonych na kilka porcji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI