Lubuskie: Rusza konkurs na najcięższą i ekologiczną dynię

Autor: PAP 19 kwietnia 2021 09:11

Lubuskie: Rusza konkurs na najcięższą i ekologiczną dynię Rusza konkurs na Lubuską Mega Dynię/ fot. unsplash

Nagrody rzeczowe i pieniężne są do wygrania w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego konkursie Lubuska Mega Dynia. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 kwietnia br. Konkurs polega na wyhodowaniu jak najcięższej, ale zarazem ekologicznej dyni.

Jak poinformował urząd marszałkowski, każdy uczestnik konkursu otrzyma bezpłatnie od organizatora paczkę nasion z 10 nasionami dyni olbrzymiej, by wziąć udział w zabawie; uczestnicy będą mieli za zadanie także udokumentować etapy wzrostu dyni poprzez przesłanie relacji fotograficznej.

Konkurs jest podzielony na trzy kategorie - szkoły, osoby fizyczne oraz organizacje i instytucje z województwa lubuskiego. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.lubuskie.pl i po wypełnieniu do końca kwietnia br. przesłać na adres ksow@lubuskie.pl.

Finał konkursu odbędzie się 10 października br. i jeżeli pozwoli na to sytuacja pandemiczna tego dnia zaplanowano pierwszy Lubuski Oktober Fest.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w dniu finału dynie zostaną sprawdzone specjalnym urządzeniem pomiarowym, które wskazuje czy podczas ich uprawy nie stosowano niedozwolonych środków chemicznych stymulujących wzrost rośliny.

W komunikacie przekazano, że istnieje ponad 45 odmian dyni. Nie wszystkie są pomarańczowe. Są też odmiany o kolorze zielonym, białym czy brązowym. Jedną z bardziej interesujących pod względem kulinarnym jest pochodząca z Japonii dynia hokkaido, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry.

Jak wskazano, dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Nie tylko zwalczają wirusy i pasożyty, ale także pomagają schudnąć. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI