Lubelskie: Wystawa grzybów w sanepidzie w Opolu Lubelskim

Autor: PAP 16 września 2021 09:06

Lubelskie: Wystawa grzybów w sanepidzie w Opolu Lubelskim Wystawa to okazja, aby oprócz wspaniałych borowików, podgrzybków, koźlarzy i pieprzników jadalnych dokładnie przyjrzeć się gatunkom grzybów trujących, których zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia, często też życia człowieka. / fot. pixabay

Na wystawie grzybów w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu Lubelskim (Lubelskie) w piątek będzie można nauczyć się odróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów, na czele ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym.

Wystawa w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przy ulicy Puławskiej 1 w Opolu Lubelskim dostępna będzie w piątek od godziny 9.00 do 14.00. Na wystawie będzie można zobaczyć grzyby jadalne, niejadalne oraz trujące.

"Wystawa to okazja, aby oprócz wspaniałych borowików, podgrzybków, koźlarzy i pieprzników jadalnych dokładnie przyjrzeć się gatunkom grzybów trujących, których zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia, często też życia człowieka. Do najbardziej groźnych należą przede wszystkim muchomor zielonawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity, które odznaczają się łagodnym smakiem i bywają mylone z pieczarkami, gołąbkami, gąskami oraz z kanią czubajką" - powiedziała asystent Justyna Nowak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Lubelskim.

Jak dodała, wystawa skierowana jest szczególnie do dzieci i młodzieży z powiatu opolskiego oraz osób indywidualnych. Wystawa rozpocznie się omówieniem, "jak przygotować się do bezpiecznego grzybobrania" oraz przedstawiony zostanie "Dekalog grzybiarza". Podczas wystawy zostanie zaprezentowany film edukacyjny pozwalający poznać zróżnicowanie grzybów i zasady bezpiecznego grzybobrania.

Podczas wystawy zaplanowane są prelekcje i porady udzielane przez klasyfikatora grzybów.

"Będzie można dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów, jak zapobiegać zatruciom, jak odróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów, na czele ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym" - zaznaczyła Nowak.

Każdy zwiedzający otrzyma informacje o podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania, najmłodsi dostaną kolorowanki określające różne gatunki grzybów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI