"Preferencje wypoczynkowe dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych raczej ukierunkowane są na tereny górskie, a nie nizinne czy wyżynne. Lubelszczyzna pod tym kątem stoi troszeczkę z boku" - powiedział prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Andrzej Kwiatkowski. Przyznał jednocześnie, że ceny w gospodarstwach agroturystycznych w ostatnim czasie wzrosły o około 25 proc.

Za kwatery agroturystyczne na Lubelszczyźnie trzeba zapłacić więcej

"Dochodzą do mnie sygnały, że część kwater podnosi ceny ze względu na wzrost cen prądu i gazu. Wzrost cen ogrzewania domu, oświetlenia i innych mediów musi się przełożyć na ceny usług. Nie oszukujmy się, nikt nie prowadzi działalności agroturystycznej dla zabawy, tylko żeby zarabiać" - wyjaśnił.

Zapytany o zainteresowanie feriami zimowymi w gospodarstwach agroturystycznych odpowiedział, że nie odczuwa większego zainteresowania. "Wszyscy wyczekują, co się będzie działo w tej branży" - zastrzegł.

Właściciel ośrodka narciarskiego w Chrzanowie Piotr Rzetelski zwrócił uwagę, że po ostatnich podwyżkach rachunki za prąd w ośrodku zwiększyły się z około 35-40 tys., do 95 tys. zł. "Wyliczyłem, że około 50 tys. zł dokładam do interesu" - stwierdził Rzetelski. Dodał, że z powodu rosnących cen energii podrożały także karnety.

"Wszystko zdrożało, więc i ceny karnetów czasowych i przejazdowych poszły w górę" - wyjaśnił.

Jacek Woźniak z biura turystycznego w Lublinie zwrócił uwagę na 20-25 proc. wzrost cen wyjazdów zagranicznych w porównaniu do ubiegłego roku. "W przypadku turystyki międzynarodowej podwyżki są związane z ogólną tendencją inflacyjną, a przede wszystkim cenami paliwa" - wskazał.

"Popyt jest większy niż w ubiegłym roku, co też wpływa na wzrost cen" - powiedział Woźniak. Przyznał, że "zainteresowanie jest bardzo duże", a około 80 proc. klientów wybiera na ferie wypoczynek w Egipcie. Pytany o przyczynę zainteresowania odpowiedział, że "Egipt jest relatywnie tańszy i nie wymaga od osób zaszczepionych wykonania testów na obecność koronawirusa". "Klienci zwracają na to dużą uwagę" - dodał.

Ferie w województwie lubelskim (podobnie jak w województwach łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim) zaczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego.

Lubelskie Stowarzyszenie Agroturystyczne zrzesza ponad 40 właścicieli gospodarstw agroturystycznych.