Łódź: W mieście powstaną nowe łąki kwietne

Autor: PAP 21 kwietnia 2021 15:40

Łódź: W mieście powstaną nowe łąki kwietne Co najmniej osiem nowych łąk kwietnych ma pojawić się wkrótce w Łodzi/fot.pixabay.com

Co najmniej osiem nowych łąk kwietnych ma pojawić się wkrótce w Łodzi - zapowiedział Urząd Miasta Łodzi. Takie miejsca są dobrym schronieniem m.in. dla pszczół, które zadomowiły się również w pasiekach powstających na dachach budynków firm i instytucji.

Jak podkreślają pracownicy łódzkiego magistartu, kolorowe łąki wpisują się w krajobraz miasta. Ukwiecone pasy drogowe czy kwietne łąki powstały już w okolicach parków i skwerów, m.in. na rondzie Solidarności, wzdłuż ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Tylnej do ul. Wigury, na Łódzkich Błoniach i w parku nad Sokołówką.

Osiem kolejnych łąk kwietnych ma pojawić się w Łodzi w tym roku.

"W ramach Budżetu Obywatelskiego dwie łąki powstaną na terenach MOSiR i jedna skwerze przy Perla-Barona. Ponadto pięć kolejnych wysiejemy w ramach odpowiedzialności przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo (tzw. CSR), dzięki firmom: Giardini i Łąki Kwietne Karol Podyma. Stworzymy też przestrzeń przyjazną owadom zapylającym, która została zaprojektowana w ramach współpracy z Greenpeace Polska" - zapowiedziała w środę Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Wskazała, że tego typu miejsca są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt, w tym bardzo pożytecznych pszczół. Te owady coraz częściej znajdują w Łodzi schronienie w specjalnych ulach montowanych na dachach budynków firm i instytucji.

Na tego typu ekologiczne rozwiązanie na terenie swoich nieruchomości zdecydowały się już m.in: DoubleTree by Hilton, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, wydziały Uniwersytetu i Politechniki Łódzkiej, Centrum handlowe Sukcesja, Centrum Biznesu Synergia, Manufaktura, Andel's Hotel, Fabryka Zmywarek BSH.

"Prowadzimy właśnie rozmowy o postawieniu kolejnych uli. Na dniach powinniśmy poznać efekty tych rozmów. Ponadto, mamy deklaracje kilku instytucji kultury chętnych do udostępnienia terenu lub dachu na ule" - dodała Pietrzak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI