Łódź ma być przyjazna pszczołom, w mieście stanie 40 uli

Autor: PAP 23 maja 2021 11:18

Łódź ma być przyjazna pszczołom, w mieście stanie 40 uli 40 uli stanie wkrótce w Łodzi/ fot. unsplash

Przynajmniej 40 uli ma być ustawionych wkrótce w Łodzi, w tym 20 z pieniędzy budżetu obywatelskiego. Będzie to część programu "Łódź przyjazna pszczołom" - poinformował w czwartek dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi Maciej Riemer.

Dyrektor podkreślił, że w ramach realizowanego programu miasto szuka partnerów zewnętrznych, zarówno firm, instytucji, jak i osób prywatnych, którzy chcą na terenie Łodzi poprawić warunki bytowe pszczół.

"W tym roku ustawionych w mieście zostanie co najmniej 40 uli, a mamy nadzieję na więcej w wyniku współpracy z kolejnymi partnerami" - poinformował Riemer podczas czwartkowej konferencji prasowej. "Z budżetu obywatelskiego zakupimy 20 uli i wyposażenie pracowni pszczelarskiej, które pozwolą nam przeprowadzić w sierpniu lub wrześniu szkolenia dla mieszkańców" - zaznaczył.

Jedna z łódzkich cukierni ustawiła na dachu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana cztery ule. Pozyskiwany z nich miód będzie wykorzystywany na przykład do wypieków. Kolejnych 10 uli stanie - dzięki współpracy miasta jednym ze startupów - w Zespole Szkół Rzemiosła, Bałuckim Ośrodku Kultury i parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela.

"System inteligentnych uli ułatwia pracę w pasiece, bo monitorują one temperaturę, wilgotność, wagę, częstotliwość dźwięku i wiele więcej. Dodatkowo aplikacja ułatwia wykrywanie chorób" - podkreślił przedstawiciel startupu Sebastian Górecki.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły. Został ustanowiony przez ONZ w 2018 r. z inicjatywy Słowenii.

W Polsce jest blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna.

W ostatnich latach coraz częściej przypomina się, że powodem masowego ginięcia pszczół jest nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI