×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Które owoce warto jeść zimą?

Autor: www.sadyogrody.pl/polskiesuperowoce.pl 07 lutego 2023 12:33

Które owoce warto jeść zimą? Odporność i lepsza pamięć. Które owoce warto jeść zimą?/ fot.shutterstock.com

Zimą są dostępne w postaci przetworów. Mają bardzo wysoką zawartość antocyjanów, koniecznych dla naszego zdrowia antyoksydantów. O bogactwie owoców jagodowych i ich całorocznej dostępności opowiada lekarz i plantator jagody kamczackiej, w jednej osobie - Małgorzata Jaszyk, Nutracevit.

Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Są częścią tradycji kulinarnej i współczesnej polskiej kuchni. Często spotykane określenie „superowoce” oznacza ich wybitne, potwierdzone badaniami, walory prozdrowotne. Mamy ich w Polsce wielkie bogactwo.

Zimą są dostępne w postaci przetworów. Mamy dżemy, konfitury, soki i nalewki, są owoce liofilizowane, suszone i najłatwiej dostępne mrożone. Warto wiedzieć, że zamrażane owoce nie tracą swoich przeciwutleniających właściwości. Zawarte w nich antocyjany są termostabilne.

Zimą owoce jagodowe są dostępne w postaci przetworów. Mamy dżemy, konfitury, soki i nalewki, są owoce liofilizowane, suszone i najłatwiej dostępne mrożone / fot. shutterstock

Jak rozpoznać bogactwo antocyjanów?

Antocyjany łatwo rozpoznać. Widać je gołym okiem w wybarwieniu owoców jagodowych. To barwnik, który zawarty jest przede wszystkim w skórce tych superowoców. Przez ten ciemny barwnik są one bardzo silnym antyoksydantem. Antocyjany wypłukują wolne rodniki cztery razy silniej niż witamina C. To najważniejsza ich cecha.

- W Polsce owoce jagodowe stanowią element naszej pierwotnej diety. Wyrośliśmy na owocach jagodowych. Zawsze docenialiśmy ich walory. Łatwo dostępne w owocach jagodowych antocyjany działają bardzo korzystnie na naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi. Regulują poziom cukru we krwi, obniżają poziom złego cholesterolu. Najnowsze badania mówią nawet o tym, że dieta bogata w antocyjany chroni przed Alzheimerem - mówi lekarz i plantator jagody kamczackiej, w jednej osobie - Małgorzata Jaszyk, Nutracevit.

Amerykańskie badania seniorów między 60 a 80 rokiem życia, oparte o dwudziestoletnie obserwacje diety, pokazały, że osoby, które miały w diecie wysoką zawartość antocyjanów - powyżej 16 mg na dzień - czterokrotnie rzadziej chorowały na Alzheimera.

- Podobne badania zrealizowano niedawno w Nowej Zelandii. Seniorzy, którzy spożywali więcej niż 10 mg antocyjanów dziennie mieli znacznie lepszą pamięć. Zapamiętywali o wiele więcej słów i nie mieli problemów z zapominaniem. To wszystko pokazuje jaki istotne są antocyjany w naszym odżywianiu - przekonuje ekspertka.

Gdzie jest najwięcej antocyjanów? 

Najwięcej antocyjanów jest w ciemnych owocach. Czarna porzeczka, wymieńmy też czarny bez, aronia, jagoda kamczacka, borówka, śliwki. Wszystko to co jest ciemne. Antocyjany znajdziemy również w ciemnych warzywach, na przykład w bakłażanie czy w burakach. To ciekawe, że ich znalezienie na półce jest tak proste.

Ile antocyjanów należy spożywać?

Od lat dietetycy przypominają o filiżance owoców jagodowych codziennie. Przynajmniej pół szklanki świeżych owoców, ale codziennie, jeżeli mamy do nich dostęp. W Polsce sezon na świeże owoce jagodowe trwa o połowy kwietnia do połowy listopada. Jagodowa sztafeta składa się z truskawek, malin, bardzo bogatej w antocyjany jagody kamczackiej, dalej borówki wysokiej, jeżyny, czerwonej i czarnej porzeczki, aronii, rokitnika, agrestu i minikiwi.

Natomiast zimą lub kiedy nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy o przetworach. Są soki z owoców jagodowych, owoce liofilizowane czy proszkowane. Dostępność tych owoców jest przez cały rok bardzo duża.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI