KOWR przygotował paczki dla powstańców warszawskich

Autor: PAP 30 września 2020 14:28

Ponad 900 paczek z polskimi produktami przekazał w środę dla powstańców warszawskich Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Paczki symbolicznie zostały przekazane na ręce sanitariuszki z Powstania Jadwigi Przybylskiej-Wolf. Teraz dostarczą je weteranom żołnierze wojsk terytorialnych.

"Wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla powstańców warszawskich, tych, którzy narażając własne życie, zachowali - nie tylko dla siebie, ale dla nas wszystkich - godność" - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku z akcją "Paczka dla Powstańca - wdzięczni Bohaterom Sierpnia'44".

Dodał, że bardzo ważne jest, aby oprócz okazywania należnego szacunku powstańcom, była do nich kierowana konkretna pomoc, a przekazywane paczki z żywnością to właśnie - jak wskazał - taka bardzo praktyczna forma wsparcia.

Obecny na konferencji szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że jest to kolejne przedsięwzięcie, które pokazuje, jak ważna dla naszego pokolenia jest troska o powstańców i weteranów wojny. Zaznaczył, że Urząd stara się pomagać tym ludziom na co dzień, ale są też akcje nadzwyczajne, mające wymiar symbolu.

Gdyby nie czyn zbrojny ówczesnych powstańców, Rzeczpospolita nie mogłaby dziś produkować polskiej żywności - mówił Kasprzyk. Teraz ta żywność trafi do tych powstańców, dzięki którym polski rolnik może wytwarzać produktu rolno-spożywcze z oznaczeniem, że są one polskie.

Jak mówił, paczki zostaną przekazane wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego - nie tylko tych mieszkających w stolicy za pośrednictwem Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach akcji powstańcy otrzymają 915 paczek z artykułami spożywczymi. Każda z nich zawiera wyroby ze znakiem "Produkt Polski", czyli wytworzone w kraju, z użyciem rodzimych surowców. Artykuły - łącznie ok. 18 800 sztuk - zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych producentów żywności.

Koordynatorem akcji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Krajową Spółką Cukrową. W akcji biorą udział także: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Związek Powstańców Warszawskich. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI