×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kolejne alerty przed burzami z gradem - 7 województw

Autor: PAP / sadyogrody.pl 23 maja 2021 12:45

Kolejne alerty przed burzami z gradem - 7 województw IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem w kilku regionach Polski; fot. unsplash.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę 23 maja ostrzeżenie przed burzami z gradem dla siedmiu województw: lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Lubuskie: burze z gradem w 9 powiatach

IMGW wydał w niedzielę 23 maja ostrzeżenie przed burzami z gradem dla dziewięciu powiatów województwa lubuskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 13 do godziny 21 w niedzielę.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - przekazano w komunikacie IMGW.

Zjawiska mają występować w niedzielę od godz. 13 do 21, a prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 80 proc.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego. 

Mazowieckie: ostrzeżenia przed burzami z gradem w 29 powiatach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem dla 29 powiatów województwa mazowieckiego. Porywy wiatru towarzyszące burzom w niedzielę mogą osiągać do 80 km/h.

Alert pierwszego stopnia dotyczy powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, grodziskiego, legionowskiego, makowskiego, mińskiego, mławskiego, nowodworskiego, ostrołęckiego, Ostrołęka, ostrowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, Płock, płockiego, płońskiego, pruszkowskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, Warszawa, warszawskiego zachodniego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - przekazał IMGW.

Jak podano, ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14 do godz. 21 w niedzielę.

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydaje się przy prognozowanych opadach deszczu poniżej 30 mm i możliwych porywach wiatru do 25 m/s. 

Łódzkie: burze z gradem w części regionu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają w niedzielę przed burzami w części woj. łódzkiego. Miejscami mogą im towarzyszyć opady gradu. Dla 17 powiatów obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w niedzielę ostrzeżeniu, burze z dużym prawdopodobieństwem mogą występować od godz. 13 do godz. 21.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - przekazało IMGW.

W związku z tym dla 17 powiatów w Łódzkiem w niedzielę obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Burze mogą wystąpić w powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, Łodzi, pabianickim, poddębickim, sieradzkim, Skierniewicach, skierniewickim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim, zgierskim.

Kujawsko-pomorskie: burze z gradem od popołudnia do wieczora

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w niedzielę wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez burzami z gradem dla wszystkich powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 13 do godziny 21 w niedzielę.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do około 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a miejscami spodziewany jest grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz i gradu w regionie kujawsko-pomorskim IMGW określił na 80 proc. 

Opolskie: burze z gradem na terenie całego województwa

Na terenie całego województwa opolskiego w niedzielę spodziewane są burze, którym mogą towarzyszyć opady deszczu i grad. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydał wrocławski wydział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział we Wrocławiu, w niedzielę od godziny 13-tej do godziny 21-szej, na terenie całego województwa opolskiego należy spodziewać się burz, którym towarzyszyć będą porywy silnego wiatru, deszcze i grad.

Zdaniem meteorologów, w czasie burz miejscami spadnie do 20 mm deszczu, a wiatr będzie osiągał prędkość do 80 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk pogodowych określono na 70 procent.

Dolnośląskie: cały region zagrożony burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w niedzielę ostrzeżenie przed burzami z gradem we wszystkich powiatach województwa dolnośląskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 13 do godziny 21 w niedzielę.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - poinformował IMGW-PIB.

Wielkopolskie: 32 powiaty zagrożone burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie pierwszego stopnia dla 32 powiatów województwa wielkopolskiego o prognozowanych burzach, którym lokalnie mogą towarzyszyć opady gradu.

Synoptycy IMGW prognozują, że od godz. 13 w Wielkopolsce wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 80 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Ostrzeżenie nie dotyczy trzech powiatów - złotowskiego, pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego - na północy regionu.

Instytut oszacował prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych na 80 proc. Według prognoz burze ustąpią do godz. 21.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI